30 Haziran 2020 12:12

CHP, internet medyasında çalışanların basın kartı alabilmesi için kanun teklifi verdi

CHP Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Basın İş Kanunu ve RTÜK Kanunu’nda değişiklik içeren iki ayrı kanun teklifini TBMM’ye sundu.

Fotoğraf: Pexels

Paylaş

CHP Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, internet medyasında çalışan gazetecilerin basın kartı alabilmesi, gazeteciler için kıdem tazminatına hak kazanma süresinin beş yıldan bir yıla indirilmesi ve zorunlu yayınların aylık süresinin en az 90 dakikadan en az 45 dakikaya düşürülmesine dair kanun teklifi verdi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve medya alanında faaliyet yürüten diğer meslek örgütlerinin de katkı sunduğu kanun teklifleri yazılı, görsel, işitsel ve dijital medya kuruluşlarının ve çalışanlarının talepleri doğrultusunda ortaya çıktı.

KIDEM TAZMİNATI KAZANMA HAKKININ 1 YILA DÜŞÜRÜLMESİ TALEBİ

Teklifle, “Basın İş Yasası” olarak bilinen ‘Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ teklifiyle yasadaki “gazeteci” tanımının güncellenmesi talep edildi. Kanun teklifiyle, internet haber sitelerinde çalışan gazetecilerin de kanun kapsamına alınarak başta basın kartı olmak üzere kanundaki tüm haklardan yararlanmaları öngörüldü.

Gazeteciler için kıdem tazminatına hak kazanma süresinin beş yıldan bir yıla, gazeteci ile işveren arasındaki sözleşmede deneme süresinin 3 aydan iki aya indirilmesini öneren kanun teklifinde şu talepler yer aldı:

  • Gazetecinin ücretinin sözleşme şartlarına uygun olarak ödenmemesi durumunda gazetecinin ihbar süresini beklemeden sözleşmeyi feshedebilmesi.
  • Yaşlılık aylığına hak kazanmak için şart olan yaş dışındaki diğer koşulları doldurması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan durumlarını belgeleyen yazılı istekleri halinde işten ayrılmaları koşuluyla gazeteciye ıdem tazminatının işverence ödenmesi.
  • Basın İş Kanunu’nda hüküm bulunmayan hallerde 4857 sayılı İş Kanunu hükümlerinin uygulanması.
  • Zorunlu yayınların aylık süresinin en az 90 dakikadan en az 45 dakikaya düşürülmesi.
  • Zorunlu yayınların 17.00-22.00 saatleri arasında yayınlanması şartının kaldırılarak 07.00 ila 00.00 saatleri arasında olması kaydıyla yayın kuşakları düzenlemesinin yayıncı kuruluşa bırakılması.
  • Zorunlu yayınların ücretsiz olma şartının kaldırılarak TRT dışındaki radyo ve televizyonlarda makul bir ücret karşılığı yapılması.

(HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı: DEDAŞ'a "dur" denilsin

SONRAKİ HABER

Almanya, AB Dönem Başkanı oluyor: Hedefte neler var?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...