29 Haziran 2020 16:09

Nijeryalı fenomen Raymond Abbas 30 milyon sterlin ile yakalandı

Nijeryalı fenomen Raymond Abbas, siber suçlar kapsamında düzenlenen operasyonda üzerinde yaklaşık 30 milyon sterlin ile yakalandı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Nijeryalı fenomen Raymond Abbas, siber suçlar kapsamında, Dubai polisinin düzenlediği operasyonla yakalandı. Yaklaşık 30 milyon sterlin ile yakalanan Abbas'ın, Instagram'da lüks paylaşımlar yapma vaadiyle sosyal medya kullanıcıları dolandırdığı ifade edildi.

38 yaşındaki Raymond Abbas'ın dairesine baskın düzenleyen FBI, fenomenin dairesinde 30 milyon sterlinden ( 255 milyon TL) fazla para ele geçirildi. Yetkililer, Abbas'ın lüks hayat fotoğraflarını kullarak ve sahte hesaplarla Instagram kullanıcılarını dolandırıldığını bildirdi.

İKİ MİLYONDAN FAZLA E-POSTA ADRESİ BULUNDU

Konu ile ilgili Dubai polisi Brigadier Jamal al-Jalaf, fenomenin özellikle denizaşırı kullanıcıları hedef aldığını ifade etti. Yetkililer operasyon sırasında ele geçirilen birkaç telefon ve bilgisayarda iki milyon kişinin e-posta adreslerinin bulduğuna inanıyor. Baskın sırasında lüks arabaların yanı sıra nakit dolu valizler de ele geçirildi. Konuyla ilgili konuşan bir FBI yetkilisi, “Abbas, kurbanların kredi kartı bilgilerini çalıyor. Daha sonra parayı aktarmak için tanınmış şirketler ve bankalar adına sahte web siteleri oluşturuyor. Böylelikle bir çok ülkedeki kişileri dolandırıyor" dedi. Abbas'ın Avrupa, Amerika ve Nijerya olmak üzere 350 milyon sterlinlik bir dolandırıcılık ağı kurduğu iddia ediliyor. (DHA)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Evrensel yazarlarından Çevirmen Rıza Saygılı anılıyor

SONRAKİ HABER

Barolar, Diyarbakır Baro Başkanı Aydın'a hakaret eden hakime tepki gösterdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...