29 Haziran 2020 15:30

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri: İşkence suçunun failleri ve ortakları hesap verecek

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri, İşkence Görenlerle Dayanışma Gününde yaptığı açıklamada Diyarbakır'da işkenceye maruz bırakılan Sevil Rojbin Çetin’in yanında olduklarını dile getirdi.

Sevil Rojbin Çetin | Fotoğraf: MA

Paylaş

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri, Türkiye’nin de tarafı olduğu İşkence Görenlerle Dayanışma Günü vesilesiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim İl Eş Başkanı Nurşat Yeşil Diyarbakır’da TJA aktivisti Sevil Rojbin Çetin’in işkenceye maruz kaldığını hatırlatarak "İşkencelere karşı mücadelemiz devam edecek" dedi.

"İNSAN ONURUNA AYKIRI"

Türkiye’nin sözleşmenin tarafı olmasına rağmen bu yasakların devlet eliyle ihlal edildiğini dile getiren Yeşil, “AKP iktidarının da ‘işkenceye sıfır tolerans’ iddiasına rağmen özellikle OHAL ilanından sonra işkence vakaları artmış; sokakta, polis araçlarında, gözaltı ve alıkoyma merkezlerinde yani sadece ‘resmi gözaltı’ yerlerinde değil her yerde işkence, insan onuruna aykırı kötü muamele sıkça kullanılır hale gelmiştir. Hatta işkencenin fotoğrafları kolluk eliyle çeşitli mecralarda ‘operasyon başarısı’ olarak paylaşılmaya başlanmıştır” dedi.

"TERS KELEPÇE, AĞIR DARP VE CİNSEL İŞKENCE"

İşkence Görenlerle Dayanışma Gününde Diyarbakır’da TJA aktivisti Sevil Rojbin Çetin’in işkenceye maruz kaldığını hatırlatan Nurşat Yeşil, “Çetin’in evine sabah saat 05.00’de kapısı kırılarak girilmiş, polis ekibiyle beraber getirilen iki köpek Rojbin Çetin’in üzerine salınmış, köpekler vücudunun çeşitli yerlerinden ısırmış, Çetin ters kelepçe, ağır darp ve cinsel işkenceye maruz bırakılmıştır. Yaklaşık üç buçuk saat süren işkencenin ardından Sevil Rojbin Çetin yürüyemeyecek hale getirildiği için hastaneye ve adliyeye tekerlekli sandalyeyle çıkarılmak zorunda kalmıştır” dedi.

"İŞKENCELERE KARŞI MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK"

Dersim Emek ve Demokrasi güçleri olarak Sevil Rojbin Çetin’in yanında olduklarını söyleyen Yeşil, “İşkenceci polislerin bir an önce meslekten ihraç edilerek tutuklanmasını ve sorumluluğu bulunan herkesten hesap sorulmasını istiyoruz! İşkencenin azmettiricisi ve faili olan iktidara hatırlatırız ki, bu suça ortak olanlar er ya da geç hesap verecektir. Bizler, geçmişte olduğu gibi bugün de insanlığa karşı bir suç olan işkencenin son bulması için bütün gücümüzle mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. (Dersim/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İDT: Yerel yönetimlere yönelik demokratik değerlerden yoksun kampanyaları kınıyoruz

SONRAKİ HABER

IPI: Facebook halkın bilgi edinme hakkını engelliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...