24 Haziran 2020 16:06

Dürümlü davasında Burhan Taş’a 17 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi

Diyarbakır Dürümlü’de 16 kişinin yaşamını yitirdiği patlamaya ilişkin yargılanan Burhan Taş hakkında 17 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 11 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı Tanışık Mahallesi’nin Dürümlü Mezrası'nda 12 Mayıs 2016’da patlayıcı yüklü bir kamyonun infilak etmesi sonucu 16 kişinin yaşamını yitirdiği, 23 kişinin de yaralandığı olaya ilişkin Burhan Taş hakkında açılan davanın karar duruşması görüldü. Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, tutuklu sanık Burhan Taş ve avukatları hazır bulundu.

Mahkeme başkanı, sanık avukatlarının celse arasında sunmuş olduğu tevsi tahkikat taleplerinin dosyanın esasına etki etmeyeceği gerekçesiyle reddine karar verildiğini belirtti.

SAVCI CEZA İSTEDİ

İddia makamı, esas hakkındaki mütalaasında sanık Taş’ın Dürümlü’de infilak ettirilen 13 tonluk patlayıcı maddenin yüklü olduğu kamyona öncülük ettiği, patlama sonrası haber alınamayan Mehmet Barkın isimli örgüt üyesini aramaya gittiğini ve olayın müşterek faili olduğunu iddia etti. Sanık Taş’ın "milis" olarak örgüt üyelerine yardım ettiğini iddia eden savcı, mütalaasını gizli tanık “Kirpi”nin ifadelerine dayandırdı. Savcı, "Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak", "Kasten öldürmek" ve "Tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirmesi" suçlarından ceza istedi. 

“SUÇ ÜZERİME ATILDI” 

Esas hakkındaki mütalaaya karşı Kürtçe savunma yapan Taş, hakkındaki iddiaların gerçek dışı olduğunu söyledi. Taş, “Devlet ve PKK arasında savaş olmasaydı bu insanlar ölmezdi. Kahvede gözaltına alındığım ilk andan beri söylüyorum. Ölen insanlar ve patlamayla hiçbir ilgim yok. Botan kod adlı kişi ben değilim. Örgüt içerisinde binlerce Botan vardır. Eğer eylemle bir alakam olsaydı, gerçek ismimle irtibat kurmazdım. Veli için istenen ceza bana yükleniyor. İşkence altında verdiğim ifadede, orda olmadığımı söyledim. Ancak kamera görüntüleri incelenmedi. Eylem yapan biri neden rahat rahat dolaşsın. Deliller toplanmadı, suç üzerime atıldı. Mahkemenin doğru bir karar vermesini bekliyorum” diye konuştu.

“HANGİ DELİL ESASA ETKİ EDECEK”

Taş’ın avukatları, tevsi tahkikat taleplerinin reddedilmesine tepki göstererek, “Gizli tanığın duruşmada dinlenmesi, kamyona öncülük ettiğine dair PTS kayıtları, olayı gerçekleştiren kişiyle telefon görüşmesi ve HTS kaydı, Azad Farqin üzerinde çıktığı iddia edilen notun ATK incelemesi gibi taleplerimizin hepsi esasa etki etmeyeceği gerekçesiyle reddedildi. Bunlar esasa etki etmiyorsa kişi suçsuz olduğunu başka hangi delillerle ortaya koyacak. Hangi deliller esasa etki edecek. Müvekkilin olay yerinde parmak izi yok, orda olduğuna dair tanık yok, HTS kaydı orda olmadığını tespit etti, öncülük ettiğine dair PTS kaydı yok. Notta sadece Burhan isminin yazılması bunun müvekkil olduğu anlamı taşımaz. Kaynağı belli olmayan evrak delil sayılmaz. Müvekkilin dayısının örgüt üyesi olması onu suçlu kılmaz. Gizli tanık beyanı tek başına hükme esas alınamaz. Tüm bu hususlar dikkate alındığında şüpheli olarak yargılanan müvekkilin beraatını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

17 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET CEZASI

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, Taş hakkında “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak", 16 kişinin ölmesine ilişkin "Kasten öldürmek" suçlarından 17 kez ağırlaştırılmış müebbet ile "Tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirmesi" suçundan 11 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verdi. Mahkeme, ayrıca 133 bin TL adli para cezasına hükmetti.

Taş, mahkeme kararını protesto edince jandarma tarafından darbedilerek salondan çıkarıldı. (Diyarbakır/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Mersin Baro Başkanı Yeşilboğaz: Hukuk barikatımızı yıktırmadık

SONRAKİ HABER

Roman Diyalog Ağı: Çeşme’de yaşayan Romanların durumları iyileştirilmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...