21 Haziran 2020 16:47

Libya’da Sirte gerilimi

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye’nin desteklediği Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümetinin Sirte'ye saldırması durumunda ülkelerinin çatışmaya girilebileceklerini söyledi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, (BAE) Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin Türkiye’nin desteklediği Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümetine (UMH) bağlı güçlerin Sirte kentine saldırması durumunda ülkelerinin doğrudan çatışmaya girebileceğini söyleyerek, ‘kırmızı çizgi uyarısı’ yapmasına destek verdi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansından yapılan açıklamada, “Suudi Arabistan, sınırlarını ve halkını koruma hakkı konusunda Mısır’ın yanında yer almakta ve ona destek vermektedir.” ifadesi kullanıldı. Uluslararası topluma, sorumluluklarını yerine getirme ve Sisi’nin çağrılarına cevap verme çağrısı yapılan açıklamada, Libya topraklarının güvenliği ve selametini güçlendiren kapsamlı bir çözüme ulaşılması istendi.
BAE Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Libya’daki gelişmeler “endişe verici” olarak nitelendirildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Meclis bu hafta "Yassıada teklifi" için mesai yapacak

SONRAKİ HABER

Ordu Büyükşehir Belediyesi, halkın karşı çıktığı çöp tesisi sebebiyle ceza ödeyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...