11 Haziran 2020 18:48
Son Güncellenme Tarihi: 12 Haziran 2020 02:30

Müyesser Yıldız tutuklandı, İsmail Dükel serbest bırakıldı

Pazartesi sabahı gözaltına alınan Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız tutuklandı, Tele1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldı.

Fotoğraflar: DHA, Tele1/Youtube

Paylaş

Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız tutuklandı. Tele1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel ise adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldı.

Pazartesi sabahı gözaltına alınan ve Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğünde tutulan Tele1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel ve Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız, sorgularının tamamlanmasının ardından bugün adliyeye çıkarıldı.

Savcılık, gazetecileri tutuklanmaları istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk etti.

Mahkeme, Müyesser Yıldız'ın tutuklanmasına, İsmail Dükel'in ise adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakılmasına hükmetti.

Hakimlik, Yıldız'ı tutuklama gerekçesi olarak, Türk Ceza Kanunu'nun 329'uncu maddesindeki "devletin güvenliğine ilişkin bilgi ve belgeleri açıklama" suçunun işlendiğine ilişkin kuvvetli suç şüphesi bulunmasını, delilleri karartma ihtimalini ve kaçma şüphesini gösterdi.

MÜYESSER YILDIZ’IN TUTUKLANMASINA TEPKİ

Gözaltına alınan Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız’ın tutuklanması büyük tepki topladı.

Pazartesi sabahı gözaltına alınan ve Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğünde tutulan Tele1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel ve Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız, sorgularının tamamlanmasının ardından adliyeye çıkarıldı. Savcılık, gazetecileri tutuklanmaları istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk etti. Mahkeme, Müyesser Yıldız’ın tutuklanmasına, İsmail Dükel’in ise adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakılmasına hükmetti.

Adliyede gece sorgusundaki gazetecilerin fotoğrafı Meclis kürsüsüne de taşındı. Müyesser Yıldız’ın tutuklanması Mecliste de tartışma konusu oldu. CHP’nin gazeteci kökenli Milletvekili Utku Çakırözer, yaşananlara tepki gösterdi. Çakırözer, gece yarısı sorguya götürülen gazeteciler Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel’in adliye koridorlarında beklerken çekilen fotoğraflarını Meclis kürsüsünden göstererek, “Halkın haber alma hakkı için çalışan gazetecileri zindana atarken Mecliste hangi kanunu çıkarırsak çıkaralım hiçbir anlamı yoktur, Avrupa Birliği’ne bir milim dahi yaklaşamayız” diye konuştu.

‘GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR’

İpek Özbey: Müyesser Yıldız gazetecidir... Gazetecilik suç değildir!

Hilmi Hacaloğlu: Müyesser Yıldız gazetecidir. Hem de her santimetrekaresi gazetecidir.

İsmail Saymaz: Müyesser Yıldız’ın tutuklanmasına kanıt olarak gösterilen iki haber, herhangi bir istihbarata değil, açık kaynak bilgilerine dayanıyor. Ortada, ele geçirilmiş bir gizli belge ve bilgi bulunmuyor.

Alican Uludağ: Müyesser Yıldız’ın tutuklanması, iyi planlanmış bir kumpastan başka bir şey değil. Bir istihbaratçı astsubay çıkar ve normal cep telefonundan dinlendiğini bile bile gazeteciye bilgi vermeye çalışır. Neden?

Ayten Gülsever: Basın tarihine simsiyah bir sayfa daha eklendi! Gazeteci Müyesser Yıldız tutuklandı, İsmail Dükel için ise “adli kontrol” ile tutuksuz yargılama kararı verildi. Halkın doğru haber alması için mesleğini onuruyla yapan gerçek gazetecileri yıldıramazsınız. #GazetecilikSuçDeğildir

Özkan Yalım: Gazeteci Müyesser Yıldız için sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği tutuklama, Tele1 Emekçisi İsmail Dükel için ise “adli kontrol” ile tutuksuz yargılama kararı verdi. Özgür basına yönelik darbeci anlayışı kınıyoruz. Gazetecileri korkutarak susturamazsınız! #GazetecilikSuçDegildir.

NE OLMUŞTU?

Müyesser Yıldız, "askeri casusluk" suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. Yıldız’ın gözaltına alınma nedeni olarak yaptığı 29 telefon görüşmesinde edindiği bilgileri haber yapmaması gösterilmişti.

Müyesser Yıldız’ın Avukatı Erhan Tokatlı, emniyet sorgusunun ardından Odatv’ye değerlendirme yapmıştı. Avukat Tokatlı, “Soruşturması devam eden suçun oluşmadığı kanaatindeyiz. Ortada, somut anlamda alınan verilen bir bilgi, belge yok. 4 günlük gözaltı dahi gereksiz. Müyesser Hanım çağırılıp ifadesi alınabilirdi” demişti.

Gazetecilerin gözaltına alınmasını Meclis gündemine taşıyan CHP'li Utku Çakırözer, “2 gazeteci yaptıkları değil, yapmadıkları bir haber nedeniyle gözaltındalar" demişti. Çakırözer, "İddialara avukatlar erişemiyor ama hükûmete yakın medyada ‘İşte, şununla konuştular, haber yapmadılar. O yüzden nereye sızdırdıkları belli değil. Casusluk mu yapıyorlar’ iddialarıyla iki gazeteci gözaltında tutuluyor. İsmail Dükel’i, Müyesser Yıldız’ı yakından tanıyorum. Gazeteciliklerine, vatan sevgilerine kefilim" ifadelerini kullanmıştı. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kültürün tereyağlı tarihi-2

SONRAKİ HABER

Süper Lig'de koronavirüs arası sona erdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...