İskender Bayhan: Türkiye’de vahşi kapitalizme bir de salgın tüccarlığı eklendi

Gazeteci İskender Bayhan, işsizlik rakamlarını, Ekonomik İstihdam Paketi'ni ve Meclis'teki gerginliği Gündem Özel'de değerlendirdi.

11 Haziran 2020 18:30
Paylaş

Gazeteci İskender Bayhan, işsizlik rakamlarını, Ekonomik İstihdam Paketi'ni ve Meclis'teki gerginliği Zeliş Irmak'ın sunumuyla Gündem Özel'de değerlendirdi.

İskender Bayhan'ın değerlendirmelerinden satır başları şöyle:

Artık yeni normal kavramının sembolik anlamı dışında bir anlamı kalmadı. Bilim Kurulu açısından da bir anlamı kalmadı. Yeni normal virüsün insafına terk edildi. Virüs mutasyon geçirirse de yayılma hızında bir düşme olursa da ne ala. Olursa artık yeni normal dediğimiz şey virüsle beraber yaşamayı öğrenmek, salgınla beraber yaşamayı öğrenmek aslında adı.

Artık salgın sürecinin tüccarlığını yapıyor Erdoğan. Virüsle birlikte yaşamanın ticaretini yapıyor. Maske satışından ne kadar para kazanacak, hijyenden ne kadar para kazanacak, solunum cihazından ne kadar para kazanacak… Erdoğan ne kadar iyi tüccar olduğunun açıklamasını yapıyor. Vahşi kapitalizme bir de salgın tüccarlığı eklendi Türkiye’de.

İSTİKRAR KALKANI BİR İTİRAFTI

Açıklanan ilk paketin ekonomik karakteri, sürekli ekonominin çarklarını döndürmek, sermayenin kayıplarını olabilecek en aza indirgemek. Özellikle de yandaş sermayeyi güçlü tutmaktı. İkinci yönü de bu süre içerisinde de işçi ve emekçiler açısından toplumun çalışan, alın teriyle geçinen, emek gücünü satan kesimleri arasında da olabildiğince açlıktan ölmeyecek kadar harçlık verdikleri bir destek vermekti. Ücretsiz izin, kısa çalışma ödeneği işsizlik sigortasından karşılandı. Erdoğan’ın istikrar kalkanı dediği aslında bir şeyin itirafı ama bu politikanın da devamı. Şunun itirafı: Türkiye’de ciddi bir işsizlik var. Bu resmi olarak saklamak için yöntem lazım, istikrar kalkanı da bunun için kullanılıyor.

Türkiye büyüme oranlarıyla ‘dünya sıralamasında’ diyor, ama bir yandan da istikrar kalkanı diyerek büyük bir işsizliğin üstünü örttüğünü de söylüyor.

4 milyon işsiz olduğu kabul edilen Türkiye’de 4 milyonun üzerinde ücretsiz izin ve kısa çalışma ödeneğinden resmi olarak yararlanan insan var. Aslında gerçek rakamlara göre 9 milyon işsiz var. Ama resmi kayıtlarda 4,5-5 milyona yakını işsiz sayılmıyor.

Türkiye’deki ekonomik krizin derinleşmekte olan yanlarını törpülemek veya biraz sermayenin lehine toparlamak için yeniden bir teşvik politikasını izlemek, vatandaşı da uzun süreli borçlandırmayla piyasanın canlandırılmasına, ekonominin canlandırılmasına teşvik etmek istiyorlar.

CUMHUR İTTİFAKI YASALARI TEKME, TOKAT GEÇİRMEYE ÇALIŞIYOR

Cumhur İttifakı yasaların hızla Meclis’ten geçirilmesini istiyor. Tekme, tokat bu yasaları Meclis’ten geçirmeye çalışıyorlar. Bu yasaların geçmesine ilişkin hükümetin bu kararlılığı ve içtüzüğü yük olarak görme tutumu önümüzdeki günlerde daha çok yaşanacak.

Emekçiler parlamento dışında bu meselelere dair örgütlü bir tutum ve bir bilinçlenme içerisine girerse bu gidişatı tersine çevirmek mümkün olur. (Evrensel Web TV)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

CHP, ayrımcı infaz düzenlemesinin iptali için ikinci kez AYM'ye başvurdu

SONRAKİ HABER

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay’dan EMEP’e ziyaret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...