09 Haziran 2020 04:02

Aykosan’da çalışan işçiler: Sanki biraz hızlı normalleştik

İstanbul İkitelli’de yer alan Aykosan Sanayi Sitesinde çalışan işçilerle salgını ve normalleşme sürecini konuştuk.

Fotoğraf: Cristopher Burns/Unsplash

Paylaş

İbrahim KOÇ
İstanbul

Normalleşme süreci bize tekrar İstanbul’da olduğumuzu hatırlattı. Sokaklar yeniden kalabalıklaştı, metro istasyonları ve metrobüslerde kargaşa hakim. Çoğu işyerlerine yetişmek ve işlerini yetiştirmeye çalışan işçiler…

Nüfus yoğunluğunu işçilerin, göçmenlerin, mültecilerin ve kırdan kente göç etmiş insanların oluşturduğu bir semt olan İkitelli’de bir sanayi sitesindeyiz: Aykosan. Normalleşme başlamasına rağmen birçok işyerinin kepenkleri kapalı. İçine girdiğimiz bir kafenin çalışanları işlerin olmadığına bağlıyor bu durumu. Ancak bulunduğumuz kafede, öğle molalarını ekmek arasıyla geçiştirmek zorunda kalan çeşitli yaşlarda işçiler yer alıyor.

İşçilerden biri gıda ambalajları ürettiklerini söylüyor. Pandemi sürecinde kapatılan küçük işletmelerin ve işten çıkarılan arkadaşlarının aksine iş kollarının etkilenmediğini, hatta yasaklar olmasına rağmen, izin alınarak hafta sonu bile çalıştırıldıklarını ifade ediyor: “Bu çarkın dönebilmesi için birilerinin çalışması lazım.”

Giriş çıkışlarda ateşlerinin ölçüldüğünü, maske ve dezenfektan kullandıklarını belirten işçi, servislerde de fiziksel mesafe kurallarına uyulduğunu anlatıyor. Ancak alınan bu önlemlerin yeterli olmadığını söyleyen işçi şöyle devam ediyor: “Bu süreç içinde çalışmaya en az 1 ay ara verilmesi gerekiyordu. Ancak bizimkiler yapmadılar. Biz de Allah’a emanet devam ettik. Salgına yakalanan arkadaşlarım da oldu, ailelerine de bulaştırdılar.”

Diğer işçiler de dahil oluyor sohbetimize. Bir işçi pandemi sürecinde yine çalışmaya devam ettiklerini, önlemlerin alındığını söylerken başka bir işçi ise “Virüsü kapıp ailemize bulaştırma riski her zaman var. Olması gereken en az 1 ay işyerlerinin kapatılıp ücretli izin verilmesiydi” diyor. Diğer işçiler de katılıyor arkadaşlarına.

İşçilerin hepsi endişeyle çalıştıklarını söylüyor. Biri içinde bulundukları durumu şu sözlerle ifade ediyor: “Ama bir taraftan da işlerinden çıkarılan arkadaşlar vardı ve onların durumu daha da kötüydü. Yani yapacak bir şey yok diyerek çalışıyorduk.”

İşçiler normalleşme sürecine ilişkin ise şunları söylüyor: “Sanki biraz fazla normalleştik gibi geliyor. Normalleşmeye virüs bitmeden başlanmamalıydı. İkinci dalganın olmamasını umuyoruz ama bu normalleşme süreciyle olacak diye korkuyoruz.”

İşçilerinden biri saati gösteriyor mesainin geldiğini işaret ederek. Ve kalkıyorlar alelacele. Etrafımıza bakıyoruz. Pek kimse yok. Kalkıyoruz onların ardından biz de...

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

SES İzmir Şube: Sağlık çalışanlarının korunmasına yönelik atılacak adımlar çok hayati

SONRAKİ HABER

"Buz dağının görünmeyen yüzünü gösteren sensin"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...