29 Mayıs 2020 10:24

Alaplı Ziraat Odası Başkanı: Fındık rekoltesi düşük olacak, fiyata yansıyacak

Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, salgından dolayı yetiştiricilerin fındıklarıyla ilgilenememesi nedeniyle rekoltenin düşük olmasını beklediklerini, bunun da fiyata yansıyacağını söyledi.

Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu | Fotoğraf: Sinan Kabatepe/DHA

Paylaş

Batı Karadeniz'de Düzce'den sonra önemli fındık üretim kentlerinden Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde fındık üreticileri, koronavirüs salgını nedeniyle tarlalarında gerekli bakımları yapamadıkları için düşük rekolte endişesine düştü.

Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, üreticinin koronavirüs salgını nedeniyle ürünleri ile ilgilenemediğini bunun da rekoltede düşüşlere neden olacağını söyledi. Türkoğlu, düşük rekoltenin fiyatlara da yansıyacağını düşündüklerini berlirtti.

Şeref Türkoğlu, fındık fiyatlarının bu sene yüksek olacağına işaret ederek, "Fındığa bakım için büyük bir zarar verdi. Ancak yine de tarlaya giderek çalışmak isteyenlere belge alarak müsaade edildi. Şu anda güzel çalışmalar var. Havalar da iyi gidiyor. İnşallah eksik olan çalışmalarımızı da gidereceğiz. Fındığımız iyi para ediyor. Bu sene fındık rekoltesinin düşük olacağını tahmin ederek üreticilere yaprak gübresi dağıttık. Çünkü fındık ağaçlarından gördüğümüz üzere rekoltenin az olacağı kanaatindeyiz. O yüzden elimizden gelen destek ve bakımı yapmamız lazım. Yani olmayan mal her zaman para eder. Soğanın, patatesin 10 lira olduğunu unutmayın. Sarımsağın 100 liraya çıktığını görüyoruz. Piyasada mal az ise arz talep meselesi. Fiyat yükselir" dedi.

Başkan Türkoğlu, Alaplı’da 95 bin dekarlık alanında fındık üretimi yapıldığını ve yıllık ortalama 15 bin ton fındık üretildiğini, ilçede 8 bin civarında fındık üreticisi olduğunu belirtti. (Zonguldak/DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Dolunun vurduğu çiftçilerden "afet bölgesi" talebi

SONRAKİ HABER

Soylu hedef gösterdi, Rosa Kadın Derneği takibe alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...