14 Nisan 2011 08:27

Tüketici ne tükettiğini bilmeli

Gıda, Ziraat ve Kimya Mühendisleri Odaları; Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının, yaptığı denetimlerde gıda maddesi numuneleri olumsuz çıkan firmaları kamuoyuna ‘ticari sır’ gerekçesiyle açıklamamasına tepki gösterdiler.Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Petek Ataman, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Turhan Tu

Tüketici ne tükettiğini bilmeli

Paylaş

Gıda, Ziraat ve Kimya Mühendisleri Odaları; Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının, yaptığı denetimlerde gıda maddesi numuneleri olumsuz çıkan firmaları kamuoyuna ‘ticari sır’ gerekçesiyle açıklamamasına tepki gösterdiler.

Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Petek Ataman, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Turhan Tuncer ve Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Besleme dün yaptıkları ortak açıklamada, Tarım Bakanlığını ilgili firmaları açıklamaya çağırdılar. Açıklamada, denetim sonuçlarının açıklanmasına engel yasal bir düzenleme bulunmadığına dikkat çekildi.

Ticari sır gerekçesiyle açıklanmayan şüpheli firmalar nedeniyle gıda güvenliği açısından risk taşımayan diğer firmaların da zan altında bırakıldığının belirtildiği açıklamada, medyada yaşanan bilgi kirliliği de göz önüne alındığında gıda sanayii ve işlenmiş ürünlere karşı tüketicide güven sorunu oluşturulduğuna vurgu yapıldı.

13 Aralık 2010’dan beri küçük ve orta ölçekli işletmelerde üretimin, mühendisler olmadan yapılabildiğine dikkat çekilen açıklamada, bu durumun gıda güvenliği risklerini daha da arttırdığının altı çizildi. Açıklamada, tüketicinin ne tükettiğini bilmesi ve tercihlerini ona göre yapmasının en doğal hakkı olduğu belirtilerek bu hakkı teslim etmeyen her türlü bilgi paylaşımının, endişe yaratmaktan öteye geçmediğine yer verildi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

BAT’ta polis zoruyla çalışma

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa