23 Mayıs 2020 16:03

Bakan Soylu'dan "Çav Bella" açıklaması: Caminin dibinde ezan dinletiriz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun İzmir'de cami hoparlöründen Çav Bella şarkısının çalınmasına yönelik söylediği "Caminin dibinde ezanı dinletiriz" sözlerine tepki geldi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, cami hoparlöründen Çav Bella şarkısı çalan kişi için "Onu buluruz caminin dibinde ezan dinletiriz" dedi. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Bakan Soylu'nun bu sözlerini eleştirerek, "Aman tek ayak üstünde dinletmeyi atlamayın sakın!" dedi. DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Mustafa Yeneroğlu ise "Ezan müjdedir, davettir… Kimsenin ne oyuncağıdır ne de bir cezadır!" dedi.

Ankara Mamak Belediyesinin düzenlediği "Musiki Muallim Mektebi Sohbetleri" programına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İzmir’de cami hoparlöründen Çav Bella şarkısının çalınmasına tepki gösterdi. Olayı "ahlaksızlık" ve "inançsızlık" olarak niteleyen Soylu, "Böyle bir dine karşıtlık beklenmez. Bu Ramazan ayında milletin bu konudaki duygularına, düşüncelerine, inançlarına saldırı beklenmez. Ama biz birçok şeyin hakkından geldik bunun da hakkından geliriz, buluruz yani. Buluruz ona da caminin dibinde ezanı dinletiriz inşallah" dedi. Soylu, ses sistemine Endüstri Meslek Lisesi birinci sınıfında okuyan bir öğrencinin bile sızabileceğini söyleyerek, bu yüzden faili bulmanın çok kolay olmadığını ifade etti.

BAKANIN SÖZLERİNE TEPKİ GELDİ

Bakan Soylu'nun sözlerini sosyal medya hesabı Twitter'dan eleştiren Canan Kaftancıoğlu, "Hukukun üstünlüğünden, üstünlerin hukukuna oradan da hukuku yok ederek guguk sistemine geçiş uygulamalı ders: Ezanı cezalandırma aracı olarak kullanıp asıl saygısızlığı kendilerinin yaptıklarını görmeyecek kadar da kör cahiller" dedi.

AKP’den istifa ettikten sonra İstanbul Milletvekili olarak DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Mustafa Yeneroğlu da Bakan Soylu’nun sözlerini eleştirdi.  Yeneroğlu sosyal medya hesabı Twitter'dan "Ezan müjdedir, davettir… Kimsenin ne oyuncağıdır ne de bir cezadır! Tüm değerlerimizi araçsallaştıranların ezanı da ceza aracı olarak görmesi şaşırtmamaktadır elbette… Baskılarınıza ve propagandanıza ezanımızı alet etmeyin bari. Hukuktan nasiplenmediğinizi biliyoruz zaten" dedi.

(HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır'da gözaltına alınan kadınlara "8 Mart'a neden katıldın?" sorusu soruldu

SONRAKİ HABER

Ankara’da 362 sağlık çalışanı koronavirüse yakalandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa