23 Mayıs 2020 09:56

İŞKUR pozitif vakaya karşın 500 kişiyi ofise çağırdı

Balıkesir’de İŞKUR’un yönlendirdiği kursiyerlerden birinde koronavirüse rastlandı. Şirket kursiyer işçileri evden çalıştırırken İŞKUR ofis çalışmasını zorunlu tuttu.

Fotoğraf: Google Maps

Paylaş

Balıkesir’de bir şirkette İŞKUR’a bağlı olarak çalışanlar arasında koronavirüs çıkınca evden çalışma modeline geçildi. Ancak İŞKUR, evden çalışan yaklaşık 500 kursiyerin 14 gün bile dolmadan ofiste çalışmasını zorunlu tuttu. Kursiyerler, “Sağlığımız ve yakınlarımızın sağlığı böylesine saçma bir yasak ile riske atılıyor” dedi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Teleperformance şirketinde müşteri hizmetleri personeli olarak çalışan kursiyerler, 1 Mayıs Perşembe günü ofiste bir kişide koronavirüs çıkınca apar topar evlerinden çalışmaya gönderildi.

Pozitif vakanın ardından 2 kişi koranavirüs şüphesiyle hastaneye başvurdu. Olayın üzerinden 14 gün geçmeden İŞKUR’un direktifi ile kursiyerler 13 Mayıs günü ofise döndü. Koronavirüs şüphesiyle hastaneye başvuran çalışan da karantina sürecinde olmasına rağmen ofise gelerek mesai yapmak zorunda kaldı.

İşyerinde çalışanlar, işlerinin normalde evden rahatlıkla yapılabileceğini, firmanın da kendilerini eve taşımak istediğini, ancak İŞKUR’un buna izin vermediğini kaydetti.

Toplamda 3 bine yakın çalışanın olduğu şirkette bordrolu personelin evden çalıştığını aktaran kursiyerler, “İŞKUR sürecinde olan personel sayısı 500 civarında. Fakat İŞKUR ısrarla yasak diyor. Ofiste çalışmamız için işyerine baskı yapıyor” ifadelerini kullandı.

Ofise dönüş zorlamasını CİMER’e ve bakanlığa şikâyet eden ancak hiçbir adım atılmadığını söyleyen kursiyerler, “Ölmek istemiyoruz. Hiçbir şey insan sağlığından önde gelemez. Sağlığımız saçma bir yasak ile riske atılıyor” dedi. (İŞÇİ-SENDİKA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Pendik'te İETT otobüsü ile sulama tankeri çarpıştı: 9 yaralı

SONRAKİ HABER

Kayyumun "kamu yararı" dediği taşınmaz satışı 25 milyon liralık zarar yaratacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa