22 Mayıs 2020 22:29

İçişleri Bakanlığı: Camiler 29 Mayıs'ta ibadete açılıyor

İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı yeni genelgeye göre 29 Mayıs günü itibariyle, cami ve mescitlerde cemaatle birlikte öğle, ikindi ve cuma namazları kılınabilinecek.

Gökhan Balcı/AA

Paylaş

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "cami ve mescitlerde cemaatle ibadet edilmesi" hakkında genelge gönderdi.

Genelgede şu kararlar yer aldı:

"29 Mayıs 2020 Cuma günü itibariyle, cami ve mescitlerde cemaatle birlikte yalnızca öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacak. Cuma namazları cami içerisinde kılınamayacak." 

"Cemaatle öğle, ikindi ve cuma namazı kılacak herkesin tıbbi bez maske kullanması zorunlu olacak. Cami ve mescitlerde salgını artırabileceği değerlendirilen tesbih rahle ayakkabı çekeceği gibi malzemelerin bulundurulmasına müsaade edilmeyecek."

"Cami yerleşkesi içerisinde bulunan türbelerin iç mekanları ziyarete açılmayacak, türbelerin dış yüzeylerine teması önlemek için en az bir metre mesafe olacak şekilde şerit çekilecek"

"Cuma namazı, valilik ve kaymakamlıklarca belirlenecek il/ilçe müftülüklerinin tespitleri kapsamında yeterli bahçesi, avlusu, açık alanı bulunan camilerde kılınabilecek."

"Cuma namazlarında vaaz yapılmayacak, Diyanet İşleri Başkanlığınca gönderilecek hutbeler hiçbir ilave ve çıkartma yapılmadan okunacak, namazların mümkün olduğunca kısa sürede kılınmasına çalışılacak." (AA)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Siirt kayyumunun ilk icraati 10 işçiyi işten çıkarmak oldu

SONRAKİ HABER

HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları TCDD'deki sürgünleri sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa