21 Mayıs 2020 15:41

Hukuk örgütlerinden açıklama: Biat etmeyen yargıçlarımızın yanındayız

Ankara'da 6 hukuk örgütü, İbrahim Gökçek'in ölümüne ilişkin paylaşımlar yapan yargıçlara soruşturma açılmasına tepki gösterdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Ankara'da 6 hukuk örgütü, Hakimler ve Savcılar Kurulunun (HSK) İbrahim Gökçek'in ölümüne ilişkin yaptığı paylaşımlar nedeniyle Yargıçlar Sendikası Başkanı Yargıç Ayşe Sarısu Pehlivan ve Demokrat Yargı Derneği Eş Başkanı Yargıç Orhan Gazi Ertekin hakkında soruşturma açmasına tepki gösterdi. Açıklamada, "İktidardan gelen talepleri emir telakki etmeyen, biat etmeyen, yaşam hakkının kutsallığını savunan, insan haklarından taviz vermeyen, demokratik bir hukuk devleti talep eden, toplumsal barış için çalışan hukukçular olarak, bağımsızlıklarından taviz vermeyen yargıçlarımızın yanındayız" denildi.

Demokrasi İçin Hukukçular, Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şubesi, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Ankara Şubesi, Toplumsal Hukuk, Hukukçu Dayanışması ve Adalet İçin Mücadele Grubu tarafından düzenlenen basın açıklamasında, HSK'nin soruşturmaları geri çekmesi talep edildi.

"YAŞAM HAKKI, EN ÜST İNSAN HAKKIDIR"

Soruşturma konusu olan sosyal medya paylaşımlarında yargıçların yaşam hakkına sahip çıktıklarının vurgulandığı açıklamada, "Yaşam hakkı, en üst insan hakkıdır. Devletin yaşam hakkını pozitif koruma yükümlülüğü vardır. Haklarında soruşturma başlatılmış olan yargıçlar, mesleklerini bu İnsan Hakları perspektifiyle, insanlığın ortak değerlerine saygı ve evrensel hukuk ilkelerine bağlılıkla yerine getiren, adaleti amaç edinmiş yargıçlardır. Bu nedenledir ki, yaşam hakkını savunmuşlardır" denildi.

Bu soruşturma ve yargılama süreçlerinin bağımsız yargı makamlarınca yürütüldüğünü söylemenin mümkün olmadığı belirtilen açıklamada, Ayşe Sarısu Pehlivan’ın, yaşamı savunan ifadelerinin “terör” soruşturmalarıyla bastırılmak istenirken, bir cenazeyi mezardan çıkartıp yakmakla tehdit edenlerin, tecavüz ve ölüm listeleri hazırlayanların hakkında hiçbir işlem yapılmamasının yargının iktidardan yana aldığı pozisyonun açık bir göstergesi olduğu dile getirildi.

"YAŞAMI SAVUNMAK SUÇ DEĞİLDİR"

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinin Hâkimlerin Bağımsızlığı, Etkinliği ve Sorumlulukları hakkında üye devletlere yönelik, "Hâkimler, resmi görevleri dışında faaliyetlerde de yer alabilir. Hâkimlerin katılabileceği faaliyetler, (ancak) tarafsızlık ve bağımsızlıklarına ters düşmeyecek faaliyetlerle sınırlandırılmalıdır” 2010/12 sayılı Kararının hatırlatıldığı açıklamada, "HSK, hakimlik teminatına ve sendikal teminatlara da aykırı bu kararından geri dönmelidir. HSK’yı, hak ve özgürlüklere siyasal iktidarın gözüyle değil, düşünce ve ifade özgürlüğünü gözeten bağımsız yargı perspektifiyle bakmaya çağırıyoruz. Yaşamı savunmak suç değildir" denilerek HSK'nın teminatlara aykırı kararından geri dönmesi çağrısı yapıldı.

"YARGIÇLARIMIZIN YANINDAYIZ"

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "İktidardan gelen talepleri emir telakki etmeyen, biat etmeyen, yaşam hakkının kutsallığını savunan, insan haklarından taviz vermeyen, demokratik bir hukuk devleti talep eden, toplumsal barış için çalışan hukukçular olarak, bağımsızlıklarından taviz vermeyen yargıçlarımızın yanındayız. Onların insanlıktan, yaşamdan, hukuktan yana tutumları ve duruşları, bizim de duruşumuzdur. Toplumun diğer tüm kesimlerini de, bu onurlu duruşun yanında yer almaya çağırıyoruz." (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kayseri'de 12 kargo çalışanının koronavirüs testi pozitif çıktı

SONRAKİ HABER

Dinarsu Ak-Al İplik fabrikasında 3 işçide koronavirüs tespit edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...