19 Mayıs 2020 13:17

HDP Antep Milletvekili Toğrul: İşçilerin yaşam hakkı neden ihlal ediliyor?

HDP Milletvekili Mahmut Toğrul, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt’e, “Üretim devam etsin diye işçilerin yaşam hakkı neden ihlal ediliyor?” diye sordu.

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi | Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, son dönemde kentte işçiler arasında artan koronavirüs vakalarını Meclis gündemine taşıdı. Toğrul, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt’e, “Üretim devam etsin diye işçilerin yaşam hakkı neden ihlal ediliyor?” diye sordu.

Antep’teki koronavirüs vaka sayısındaki artışı sokağa çıkma yasağına rağmen üretimin durmamasına bağlayan Toğrul, şunları söyledi: “OSB’deki fabrikalarda Covid-19 salgınına yakalanan işçilerin olduğu kamuoyuna sıklıkla yansımaktadır. Sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde Valilikten özel izin alarak acil ve zorunlu olmayan halı, iplik, çuval, kontrplak, ayakkabı gibi ürünler üreten pek çok fabrika üretime devam ediyor. Gaziantep DİSK’e gelen ihbarlara göre, işçilerin salgın döneminde çalışırken başlarına bir şey gelmeleri halinde sorumluluğun işçilere ait olduğuna dair kâğıtların imzalatıldığı belirtiliyor. Yine bir başka fabrikanın ise virüs bulaşı tespit edilen personel hakkında idari işlem başlatacağı şeklinde beyanatları olmuştur.”

“SERMAYENİN HER TÜRLÜ SUÇU İŞLEME ÖZGÜRLÜĞÜ MÜ VAR?”

Toğrul, Zümrüt’e verdiği soru önergesinde şu soruları sordu:

  1. Salgının Türkiye’de yayıldığı günden günümüze Gaziantep’te kaç işçiye Covid-19 testi yapılmıştır? Gaziantep’te işçilere yapılan testlerden kaçı pozitif çıkmıştır?
  2. Gaziantep’te testi pozitif çıkan işçilerden kaçı yaşamını yitirmiştir? Yoğun bakımda kalan ve entübe işçi sayısı kaçtır?
  3. Gaziantep’te Covid-19 tespit edilen işletmelerde üretime neden ara verilmiyor? Her yerde pozitif vakaların olduğu alanlara yönelik karantina önlemleri alınırken fabrikalarda karantina uygulanmamasının nedeni nedir?
  4. OSB’ye yakın Sam köyünün geneline uygulanan karantina neden sadece bir sokağa indirgendi? Sam köyündeki karantinanın sadece bir sokağa indirgemesini sermayemi istedi?
  5. Sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde zorunlu sektör olarak ifade edemeyeceğimiz, halı, iplik, çuval, kontrplak ve ayakkabı gibi ürünler üreten fabrikalarda işçilerin çalıştırılmasının izahatı nedir? Üretim devam etsin diye işçilerin yaşam hakkı neden ihlal ediliyor?
  6. Gaziantep’te uzun süredir hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Çarklar dönsün diye sokağa çıkma yasağa takılmadan üretime devam eden iktidarınıza yakın sermaye gruplarına neden yasak yok?
  7. İşçilere salgın döneminde başlarına bir şey gelmeleri halinde sorumluluğun işçilere ait olduğuna dair kağıtlar imzalatılmasının nedeni nedir? Yine virüs bulaşı tespit edilen personeller hakkında hangi hukuki gerekçeyle idari işlem yapılacaktır?
  8. İşverenler ve genel olarak sermaye, işçilerin salgına yakalanması durumunda sorumluluğun işçilere ait olduğuna dair kağıtlar imzalatması ve işçilere idari ceza verilmesi cesaretini nereden alıyorlar? İktidarınız döneminde sermayenin her türlü suçu işleme özgürlüğü mü var?
  9. Gaziantep Valisi Davut Gül, Türkiye'de covid-19) tedbirleri kapsamında kesilen cezaların yarısının (92 bin 714) Gaziantep'te kesildiğini duyurdu. Bu cezalardan kaçı işçilerin sağlığını tehlikeye atan patronlara yazıldı? Yoksa bu cezalar sadece emekçi ve yoksullara mı yazılıyor? (Antep/EVRENSEL)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İçişleri Bakanlığından genelge: 15 ildeki seyahat yasağı uzatıldı

SONRAKİ HABER

Koronavirüs araştırmalarının yapıldığı bilgisayarlara siber saldırı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...