16 Mayıs 2020 04:24

Diş hekimi yazdı: Yalan olan maske

"Pandemi öncesinde 10 TL’ye aldığım cerrahi maskeleri 50 TL’ye çıkardılar. N95 maskelerine ulaşmak daha zor. 4 gün bekletin tekrar tekrar kullanın gibi tavsiyelerde bulunuyorlar."

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Diş hekimi

Özel diş muayenehanesi olan bir diş hekimiyim. Pandemi süreci başında maske fiyatlarının fırsatçı satıcılar tarafından astronomik rakamlara çıkmasını takiben devlet satışını engelledi ve mevcut maskeler piyasadan toplandı. Biz diş hekimleri, günlük çalışma hayatında her hastada tek kere kullanıp attığımız en temel koruma ürününe birdenbire ulaşamaz olduk. Diş Hekimleri Odamız kişisel koruyucu ekipman eksikliklerinin giderilmesi için USHAŞ isimli bir kuruluştan temin edebileceğimizin haberini bizlere ulaştırdı. (USHAŞ, uluslararası sağlık hizmetleri alanında Türkiye’de sunulan hizmetlerin tanıtımını yapmak, kamu ve özel sektörün sağlık turizmine yönelik faaliyetlerini desteklemek ve koordine etmek, uluslararası sağlık hizmetlerine ilişkin politika ve stratejiler ile hizmet sunum standartları ve akreditasyon kriterleri konusunda Bakanlığa önerilerde bulunmak üzere Sağlık Bakanlığının ilgili kuruluşu olarak 04/02/2019 tarihinde faaliyete geçmiş olup merkezi Ankara’dadır.)

Ben 3 Nisan 2020 de 5 N95, 5 tulum ve 1 dezenfektan talebinde bulunup 226 TL hesaplarına havale yaptım. Tabiiki bu malzemeler yetersizdir. İkinci sipariş hakkım 1 hafta sonra doğdu. Tabii bu süre zarfında ilk siparişlerim teslim edilmedi. İkinci siparişim 11 Nisan 5 N95 ve 1 koruyucu gözlük için 72 TL tekrar havale ettim ve siparişlerin gelmesini bekledim. Telefonlara muhatap bulamadım. E-mail attığımda ‘En kısa sürede gönderilecektir’ mesajı alıyordum. Diğer diş hekimleri ve daha sayamadığım bir dolu özel sağlık kuruluşları da aynı kaderi paylaşıyordu.

Odamız Türk Diş Hekimleri Birliğinin USHAŞ ile yaptığı görüşmeler sonucu odalarımız aracılığı ile sadece 10 adet N95 ve 2 tulum sınırlaması ile alabileceğimiz duyuruldu yeniden sipariş verdim. USHAŞ’a ulaşmak kolay değil, param hesabıma 30 Nisan da yatırıldı. Yatırdığımız paralar onlar için sermaye oldu ürettiler ve ABD’ye, İngiltere’ye bağış yaptılar. 32 ülkeye gönderdiklerini söylediler ama ne ücretsiz dağıtmayı söz verdiği halkına ne de parasıyla satın aldığı özel sağlık çalışanına ulaştırabildi. Sonra ne yaptılar SGK ve kamu çalışanlarına çalıştıkları kurum verecek dediler. Peki, bu kurumlar nereden tedarik edecekler tabii ki USHAŞ’tan. Sonra başa çıkamadılar üst fiyat kutusu (50 adet) 50 TL olmak üzere satış hakkı verdiler. Pandemi öncesinde 10 TL’ye aldığım cerrahi maskeleri 50 TL’ye çıkardılar. N95 maskelerine ulaşmak daha zor. 4 gün bekletin tekrar tekrar kullanın gibi tavsiyelerde bulunuyorlar. Bunlar 1 kere kullanılır ve atılır. USHAŞ’ın ürettiği koruyucu ekipmanların kalitesi çok kötü N95’ler alakasız. İngiltere çok haklı geri iade edip para talep etmekte.

Bu sorunlar çözülmeli, hâlâ paraları geri yatırılmayan hekimlerimiz var. Bu paralar yatırılsın. Kuaförlerin çalışma koşulları tartışılırken biz diş hekimlerinin adı dahi telaffuz edilmiyor. Kamuda çalışan diş hekimleri filyasyona çıkarken hiç onlardan bahsedilmedi bile. Bizler nasıl korunup hizmet sunacağız? Koruyucu ekipmanlara erişimimizin devamı nasıl sağlanacak?

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tayaş işçileri: Bayram harçlığı ve avanslar verilmiyor

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen, “YKS ertelensin” talebiyle 17 bin 964 imza topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...