12 Mayıs 2020 20:44

Halkevleri’nden Trump AVM önünde eylem: Bu normal değil!

İstanbul'da Trump AVM önünde eylem yapan Halkevleri üyeleri, "Cumhurbaşkanı, patronlar, bakanlar güvende; halk yolda, işte, AVM'de tehlikede. Bu normal değil" dedi.

Fotoğraf: Halkevleri (Basın Bülteni)

Paylaş

Halkevleri üyeleri, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı "normalleşme" planının halkın sağlığını değil sermayenin kârlılığını gözettiğine dikkat çekerek İstanbul'daki Trump AVM eylem yaptı.

AVM'lerin açılması kararına tepki gösteren Halkevleri üyeleri, "Cumhurbaşkanı, patronlar, bakanlar güvende; halk yolda, işte, AVM'de tehlikede. Bu normal değil" dedi.

Yapılan açıklamada "Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde normalleşme planını açıkladı fakat bizler normalleşemiyoruz. Bu normal onun, bakanlarının, sermaye sahiplerinin normali. İki aydır zorunlu karantinada işsiz güçsüz bir şekilde kalmış olan bizlerin normali değil. Onların normali halkın canını almak pahasına turizmi canlandırmak için yazlık yerlerde şehirler arası seyahat yasağını kaldırmak, onların normali AVM sahipleri için hizmet sektöründe çalışanları tehlikeye atmaktır" denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve bakanların bu 'normalleşme' adımlarıyla halkı salgının kucağına ittiğini ancak kendilerinin korunaklı yaşamlarını sürdürdüğünü belirten Halkevleri üyeleri, “Tamam normalleşelim biz de ama önce siz” diyerek Erdoğan’ı ve bakanları halkın arasına karışmaya çağırdı:

"Esnafa destek veriyoruz" diyen Berat Albayrak'ın esnafın arasına karışması çağrısı yapılan açıklamada "Çalışma Bakanı, gitsin bir fabrikada çalışmaya başlasın! Sağlık Bakanı, bir hastanede korumasız, maskesiz çalışan bir sağlık işçisinin yerine geçsin” denildi.

Eylem, “Herkes için geçim ödeneği; herkes için parasız maske ve hijyen malzemesi; herkes için parasız, kamusal sağlık hizmeti; sermaye için değil halk için bütçe” taleplerini dile getirerek sonlandırdı.

Eylemin ardından polis, Halkevleri üyelerine GBT kontrolü yaptı. “Pankartı kimin açtığının ve suç unsuru bulunup bulunmadığının” inceleneceği gerekçesiyle gözaltına alınan bir Halkevci, kısa süre sonra Kuştepe Polis Merkezi’nden serbest bırakıldı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Esas olan kapitalizmin kodları

SONRAKİ HABER

Biz normali değil daha da ötesini istiyoruz!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...