Libya’da uzlaşma yok

Libya’da uzlaşma yok

AFRİKA Birliğinin hazırladığı yol haritasına Kaddafi’nin evet demesine karşın muhalifler, Kaddafi ve oğullarının iktidarı bırakmalarını sağlamayacak hiçbir öneriyi kabul etmeyeceklerini belirtti. Libya’da muhaliflerin “yanlışlıkla” NATO güçleri tarafından vurulmaları ve en son Fransız Dışişleri Bakanlığının NATO&rsquo

AFRİKA Birliğinin hazırladığı yol haritasına Kaddafi’nin evet demesine karşın muhalifler, Kaddafi ve oğullarının iktidarı bırakmalarını sağlamayacak hiçbir öneriyi kabul etmeyeceklerini belirtti. Libya’da muhaliflerin “yanlışlıkla” NATO güçleri tarafından vurulmaları ve en son Fransız Dışişleri Bakanlığının NATO’nun Libya’da “sivillerin korunması”na dönük yeterince üzerine düşeni yapmadığını belirtmesi Libya’da durumu daha da karmaşık hale getirdi. Bu gelişmeler şunu gösteriyor ki Libya’da kısa dönemde çatışmaların durması söz konusu değil.

KADDAFİ’NİN GİTMESİ BAŞ ŞARTIMIZ

Arap Birliği ise Libya’da gerçekleştirdiği temaslarının ardından bir bildiri yayınladı. Bildiride, asıl mesele olan çatışmaların sona ermesinde anlaşmaya varmanın mümkün olmadığı belirtildi. Bildiride ayrıca muhaliflerden oluşan ulusal konseye yönelik iş birliği çağrısı dikkat çekti. Mustafa Abdülcelil ise Kaddafi’nin gidişini öngörmeyen her türlü arabuluculuğa karşı olduklarını belirtti.  (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net