Gebze’de temizlik işçilerinin sabrı taştı

Gebze’de temizlik işçilerinin sabrı taştı

Gebze Belediyesi’nin temizlik işlerini yapan taşeron temizilik şirketi Teknik Katı Yönetimi işçileri bu sabah işbaşı yapmadı. Belediye ve taşeronun uyguladığı ücret politikası sebebiyle canından bezen Gebze’nin mahalle ve sokak temizliğinden sorumlu 290 işçi tepkilerini, işbaşı yapmayarak ve belediye önüne yürüyerek g&o

İşçilerin ellerine sadece asgari ücret geçiyor ve hiçbir sosyal hakları yok. Yemek yok, mesai yok, yol ücreti yok... Anlaşmaya göre ücretlerinin asgari ücret tutarı kadarı bankaya yatırılıp, 200 TL’lik kısmı elden almaları gereken işçiler, hiçbir zaman bankaya yatanın dışında ücret alamadıklarını dile getiriyorlar. İşçiler ayrıca şu bilgileri veriyor: “Karnımız aç, fırından ekmek, marketlerden yiyecek talep ediyoruz. Onlar da bıktı. Şirketimiz bizim üzerimizden belediyeden para kazanıyor. Patronumuz araba, villa satın alıyor, biz yiyecek ekmek bulamıyoruz. Bu da yetmiyormuş gibi girdi-çıktı yapılarak ücretelerimizin hep aynı kalması sağlanıyor. 8 yıldan beri böyle. Artık tahammülümüz yok.”

BAŞKANIN TEKLİFİ KABUL GÖRMEDİ

Belediye başkanıyla görüşme yapan işçiler, görüşmede başkanın, “Seçimden sonra görüşelim sorunlarınıza çözüm bulacağım” teklifini kabul etmeyerek, iş başı yapmadı.

Görüşme sonrası şantiyelerine dönen işçiler, talepleri yerine getirilene kadar işbaşı yapmama konusunda kararlı olduklarını dile getirdi.

İşçilerin bulunduğu şantiyeye gelerek işçilerle görüşme yapan belediye başkan yardımcısı, günlük 10 TL yemek ve servis hakkı verdiklerini dile getirdi.

İŞÇİLERİN TALEPLERİ

“Eyleme son vermezseniz iş akitleriniz bitecek” tehdiyle karşılaşan ve “kaybedecek bir şeymiz yok, bir de tehdit mi ediyorsunuz?” diyen işçilerin talepleri şöyle:

* Maaşlarımızda iyleştirme, geçmiş dönemlere ait rakamların ödenmesi ve sigorta pirimlerinin gerçek ücret üzrinden ödenmesi, elden verilen paraların ücrnetlere yansıtılarak yatırılması.
*Sosyal yardım olarak sene de bir defaya mahsus kömür yardımı yapılması.
* Günlük 6 TL yada 10 Tl arası yemek parası ödeneği verilmesi
* Kılık kıyafet yönetmeliğine uygun olarak çalışan personele senede yazlık ve kışlık olarak 2 defa ayakkabı parası verilmesi.
* Fazla çalışma saatlerinin mesai olarak ücretlere yansıtılması.
* Gebze Belediye Başkanlığı ile Teknik Katı Atık Yönetimi arasında imzalanan sözleşmenin bir nüshasının işçilere bilgilendirmek amacı ile verilmesi. (Gebze/EVRENSEL)

www.evrensel.net