31 Mart 2020 20:56

HRW: Türkiye Suriye'nin kuzeyinde koronavirüsle mücadeleyi tehlikeye atıyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Türkiye'nin Hesekê Kantonu'nun su ihtiyacını karşılayan su istasyonunu kapatarak koronavirüs mücadelesini tehlikeye attığını belirtti.

Fotoğraf: HRW

Paylaş

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Türkiye ve himayesindeki Suriye Milli Ordusu (SMO) adlı paramiliter güçlerin himayesi altında bulunan Serêkaniyê kentine bağlı Elûk kasabasında yer alan su istasyonunu keserek, Hesekê Kantonu'ndaki insanları susuz bırakmasına ilişkin rapor yayımladı.  

"VİRÜS MÜCADELESİNİ TEHLİKEYE ATIYOR"

HRW, Serêkaniyê’deki Elûk su tedarik istasyonunun kontrolünün geçen Ekim ayından bu yana Türkiye ve SMO'da olduğu ve en sonuncusu iki gün önce olmak üzere 4 kez suyun kesildiğini açıkladı. HRW, bölgede yaşayanların koronavirüs salgını mücadelesini tehlikeye attığına belirtti. 

Raporda, Elûk su istasyonunun toplam 460 bin kişinin yaşadığı Hesekê Kantonu ile saldırılar nedeniyle yerlerini terk etmek zorunda kalan sivillerin yaşadığı kamplara su sağladığı belirtildi.

Hesekê Su Müdürlüğü Eş Başkanı Sozdar Ehmed, konuya ilişkin ANHA’ya yaptığı açıklamada, “Türk devleti herhangi bir neden göstermeden istasyonu kapattı ve çalışanların istasyona girmesine izin vermiyor” demişti.

BM VE UNICEF ÇAĞRI YAPMIŞTI

UNICEF de 23 Mart’ta yaptığı açıklamada su gibi elzem bir kaynağın siyasi ve askeri çıkar çerçevesinde kullanılamayacağını belirterek, Türk devletinin kapattığı Elûk istasyonun 460 bin insanın su ihtiyacını karşıladığını kaydetmişti. UNICEF’in açıklamasından bir gün sonra BM ve Uluslararası Kızılhaç koronavirüs salgınıyla etkin mücadele edilmesi için tüm Suriye’de ateşkes ilan edilmesini istemişti. (MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Farkına varayım, varasın, varalım diye.

SONRAKİ HABER

İşçiye koronavirüs testi yapıldı, önlem alınmadan evine yollandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...