27 Mart 2020 00:42

Rize Güneysu'da HES'çi şirket koronavirüsü bile fırsat bildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın memleketi Rize Güneysu Gürgen köyünde halkın tepkisine rağmen HES projesini yürüten şirket, koronavirüs gündemini fırsat bilerek çalışmalarını hızlandırdı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Gençağa KARAFAZLI
Rize

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi olan Rize Güneysu Gürgen köyünde devam eden HES projesi ile ilgili Rize İdare Mahkemesi, nihai karar öncesi aldığı bir kararla "Bilirkişi incelemesi yapılacak" dedi.

Konu ile ilgili Handüzü Yaylası Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Yönetim Kurulu adına bir açıklama yapan Ceyhun Kalender, bu kararın olumlu değerlendirilebileceğini belirtti.

"KORONAVİRÜSÜ BİLE FIRSAT BİLDİLER"

HES projesini yürüten şirketin 7 ay boyunca hukuksuz şekilde çalışmalarına devam ettiğini belirten Ceyhun Kalender, "Dünyada ve ülkemizde virüs salgınına karşı verilen mücadele sürecinde bu şirket, tutumunda hiçbir değişiklik yapmadan, çalışmalarını hızlandırarak devam ettirdi. Adeta koronavirüs gündeminin bile fırsata çevirdiler" dedi.

"BİLİRKİŞİ KARARINI OLUMLU BULUYORUZ"

Kalender, HES'çi şirketin sürecin başından beri sürekli bir kandırmaca içerisinde olduğunu belirterek "Bu hukuksuzluklar yetkili mercilere bildirildi ve çalışmaları durdurularak para cezası kesildi. Ancak ne hikmetse hukuki engellemeler şirketin hızını kesemedi veya kesmedi. Sonuç olarak Rize İdare Mahkemesinin bilirkişi incelemesi kararını olumlu buluyoruz. Çünkü vicdan sahibi hiçbir bilim adamı buradaki talanı, hukuksuzluğu, doğa katliamını görmezden gelemez. Bu konuda bilirkişi heyetinin tutacağı raporun mahkemenin ÇED raporunu iptal etmesi için yeterli olacağına eminiz" ifadelerini kullandı.

"BAKANLIK 'EVDE KAL' DİYOR, ŞİRKET TAKMIYOR"

Ceyhun Kalender, açıklamasının devamında kamu kuruluşlarında ve özel kuruluşlarda mesailere ara verilirken ya da evden iş takibi yapılırken bu tedbirlerin HES'çi şirketi etkilemediğini belirtti. Kalender, "Çalışan emekçilerin sağlık sorunlarını yok sayan şirket, Gürgen köylülerinin gözü önünde utanmadan arlanmadan çalışmalarına devam ediyor. Çalışmaların yapıldığı mahallelerdeki vatandaşların bildirdiğine göre ne çalışma alanında ne de şantiyede Sağlık Bakanlığının açıkladığı tedbirlere riayet edilmemektedir" dedi.

GÜRGEN KÖYLÜLERİ: SUYUMUZU ALDINIZ BARİ SAĞLIĞIMIZI ALMAYIN

Kalender, Gürgen köyünde HES'çi şirketin çalışma alanında ikamet eden yurttaşların bu sorumsuz davranışlardan şikayetçi olduğunu belirtti. Bir taraftan bütün ülkeye "Evde kal" denildiğini hatırlatan Kalender, şirketin bu yönde tedbir almaması, özellikle şantiyede çok farklı şehirlerden gelen insanların birlikte kalması, birlikte yemek yemesi ve birlikte çalışmasının yurttaşları daha da tedirgin ettiğini söyledi.

"HES ÇALIŞMASI EĞİTİM HAKKINI DA ENGELLEMEKTE"

Ceyhun Kalender, açıklamasının sonunda HES'çi şirketin çalışmaları sebebiyle evinde uzaktan eğitim gören çocukların da rahatsız olduğunu ifade etti. Kalender, "Öğrenciler EBA TV üzerinden evinde eğitimlerine devam etmeye çalışıyor. Ancak sabahın erken saatlerinde başlayan taş kırma çalışmaları inanılmaz bir gürültü kirliliğine sebep oluyor ve öğrencilerin ders çalışma ortamları olumsuz etkileniyor. Hatta çocuğu evde ders dinleyemediği için birçok vatandaş araçlara müdahale etmek zorunda kalıyor.  Bunun üzerine vatandaşlar Güneysu Kaymakamlığı ve Güneysu Jandarma Karakoluna şikâyette bulunarak çalışmaların EBA ders saatlerinde durdurulmasını talep etmişlerdir. Maalesef bu kadar hassas bir konuda bile sonuç alınamamıştır. Köydeki çocukların da herkes gibi eğitim hakkı vardır ve engellenemez" dedi.

Ceyhun Kalender, konuyla ilgili ilgili kurumları göreve davet ettiklerini vurgulayarak "En azında EBA ile yapılan uzaktan eğitim süresince çalışmaların durdurulmasını talep ediyoruz. Bu aynı zamanda eğitim hakkının engellenmesiyle ilgili bir suç duyurusudur. Zaten vatandaşlar da bu konuda imza toplayıp suç duyurusunda bulunacaklar" ifadelerini kullandı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Mercedes’te kısa çalışma başlıyor: Her türlü işçinin kaybı olacak

SONRAKİ HABER

Ankara'da yaşlı çiftten örnek koronavirüs tedbiri

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...