26 Mart 2020 19:45

Genç-İMO, iktidar politikalarını eleştirdi: Koyun can derdinde, kasap et derdinde

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) gençlik örgütlülüğü genç-İMO, Kovid-19 salgını süresince iktidarın hayata geçirdiği politikaları ve alınmayan önlemleri eleştirdi.

Fotoğraf: Özge Elif Kızıl/AA

Paylaş

Melike YILDIRIM
Adana

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) gençlik örgütlülüğü genç-İMO 12. Dönem Konseyi, ülke gündeminde son yaşanan olaylarla ilgili “Kasap et derdinde koyun can derdinde” başlıklı bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada Kovid-19 salgınının yaşandığı dönemde hayata geçirilmek istenen politikalara ve alınmayan önlemlere tepki gösterildi.

"EMEKÇİLERİN CAN GÜVENLİĞİ VE EKONOMİSİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPILMIYOR"

İnternet sitesinden yapılan basın açıklamasında “Dünyayı ve ülkemizi saran Covid-19 salgınına karşı hepimiz bireysel ve toplumsal olarak nasıl önlemler almamız gerektiğini tartışıyor ve can güvenliğimiz için endişe duyuyoruz. Yetkililer evden çıkmamamız için sık sık hatırlatma yaparken işe gitmek zorunda olan emekçilerin can güvenliği ve ücretsiz izne ayrılmaya zorlanmış yurttaşların nasıl geçineceği hakkında herhangi bir açıklama yapılmıyor” denildi.

 “Bu dönemde halkı, işçiyi emekçiyi desteklemesi gerekenler özel sermayeyi destekleyerek krizi çözmek yerine krize kucak açıyor’’ diyen genç-İMO konseyi “Herkes kendi OHAL’ini ilan etsin derken evine ekmek götüren işçi, emekçi göz ardı ediliyor. Çok fazla sayıda işçinin çalıştığı fabrika ve şantiyeler durdurulmuyor, çalışan işçilerin bir kısmı ücretsiz izne ayrılmak zorunda bırakılıyor. Kalan işçiler de hiçbir sağlık önlemi alınmadan işlerine devam ettirilmek zorunda bırakılıyor. Açıklanan ekonomik paketler ile KOBİ'ler desteklenirken küçük esnaf mağdur ediliyor” sözleri ile koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde özellikle emekçilerin durumuna dikkat çekti.

"DOĞA TALAN EDİLİYOR, CİNSEL İSTİSMAR SUÇLARINDA İNDİRİME GİDİLİYOR"

Halkın salgınla mücadele ettiği dönemde yaşanan diğer gelişmelere de değinen genç-İMO, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 16 Mart 2020 tarihli gazetede yayımlanan 6. Madde ile doğal koruma alanları imara ve ticari faaliyetlere açıldı, yani özel sermayenin peşkeşine bırakıldı. Doğa talanı önlenmesi gerekirken can damarlarımız kesiliyor doğa katli yasalar ile meşrulaştırılıyor. Böyle dönemlerde hukuksal başka talepler varken KHK’lar ile meslekleri elinden alınan, haklarında hala kesin hüküm bulunmayan sağlık emekçileri mesleklerine iade edilmesi gerekirken ceza infaz düzenlemesine ilişkin hazırlanan taslak ile cinsel istismar suçları da indirim kapsamına alındı. Tecavüz ve taciz son 10 yılda 14 kat arttı ve çıkarılan aflar ceza niteliği taşımıyor. Adalet sistemi bu suça teşvik edici hale getirmiş bulunmakta’’ dedi.

"SEÇİMLE GELEN SEÇİMLE GİTMELİ"

Genç-İMO, 8 belediyeye kayyım atanmasına da tepki göstererek Atatürk’ün “Demokrasi esasına müstenit hükümetlerde hâkimiyet, halka, halkın ekseriyetine aittir” sözünü hatırlatarak halkın iradesinin yok sayıldığını ve seçimle gelenin seçimle gitmesi gerektiğini dile getirdi. ‘’Bu süreçte KYK yurtlarında kalan arkadaşlarımız yurtlarından apar topar çıkarıldı. Bunlar yetmezmiş gibi Kredi Yurtlar Kurumu mağdur edilen binlerce öğrenciden hala mart ayı için para talep etmekte.’’ Denilen açıklamada  “Dünya gündemini sarsan Covid-19 pandemisinin bir an önce son bulmasını ümit ediyor ve yöneticileri her şeyden önce halkın sağlığı ve can güvenliğini düşünmeye davet ediyoruz” sözleri ile yöneticilere çağrıda bulunuldu.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tutuklu yargılanan gazeteciler Sadık Topaloğlu ve Sadiye Eser tahliye edildi

SONRAKİ HABER

İtalya’da işçi grevleri: Güvenlik yoksa üretim de yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...