26 Mart 2020 16:29

Eğitim Sen Başkanı Aydoğan: Bakan soruları çözümsüz bıraktı, görev almaya hazırız

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, okulların 30 Nisan tarihine kadar kapalı kalmasını ve Bakan Ziya Selçuk’un açıklamalarını Evrensel'e değerlendirdi.

Uzaktan eğitim

Fotoğraf: AA

Paylaş

Burcu YILDIRIM
Ankara

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, koronavirüs salgını nedeniyle okulların 30 Nisan tarihine kadar kapalı kalmasını ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Bilim Kurulu toplantısından sonraki açıklamalarını Evrensel'e değerlendirdi. Aydoğan, uzaktan eğitim sürecinin Eğitim Sen ve bilim insanları ile yürütülmesi çağrısını yineleyerek öğrencilerin ruh sağlığının da hesaba katılması gerektiğine vurgu yaptı. Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Ziya Selçuk’un sorulan soruları çözümsüz bıraktığını ifade eden Aydoğan, liyakat esas alınmadığı sürece sorunların katlanarak artacağına dikkat çekti ve görev almaya hazır olduklarını söyledi.

"VELİLER VE ÖĞRENCİLER KAYGILI"

Eğitime ara verilmesini sosyal izalosyon açısından olumlu değerlendiren Aydoğan, “Ancak şu unutulmamalıdır ki EBA TV üzerinden yapılan uzaktan eğitim ile şiddet içerikli yayınlar devam ediyor ve ders konuları hakkında temel maddi hatalar var. Aynı ders içerikleri ve görüntüler tekrar tekrar yayınlanıyor. Veliler ve öğrenciler bu konuda çok kaygılı” dedi.

Bu programlar aracılığıyla öğrencilerin ruh sağlığının da hesaba katılması ve ona uygun içeriklerin yer alması gerektiğini ifade eden Aydoğan, “Daha önce MEB’e yaptığımız çağrıyı yineliyoruz. Bu süreçte Eğitim Sen ve bilim insanları olarak görev almaya hazırız. Bu haliyle yapılan uzaktan eğitim öğrencileri güçlendiren bir noktada değil. Liyakat esas alınıp alanında uzman kişilerin ve eğitimcilerin mutlak desteği alınmalı. YÖK’ün altyapısı da yeterli ve hazır değil onlar için de aynı şeyi söylemek mümkün. Yoksa bu sorunlar katlanarak yaşanmaya devam edecek”diye konuştu.

"BAKAN SORULARI CEVAPSIZ, SORUNLARI ÇÖZÜMSÜZ BIRAKTI"

Milli Eğitim Bakanı’nın Bilim Kurulu toplantısından sonra yaptığı konuşmanın yaşanan kaygıları giderecek bir yanının olmadığına değinen Aydoğan, “Bakan toplantı sorulan soruları cevapsız, sorunları çözümsüz bıraktı. Sınavları ertelediğini ancak bunların Haziran’da ard arda yapılacağını söyledi. Bu çok erken ve planlanmamış bir açıklama. Sınav ve eğitim süreçlerine dair kararlar eğitim emekçilerinin de görüşü alınarak karar verilmeli” diye seslendi.

Yine Bakan Ziya Selçuk’a yöneltilen ücretli öğretmenlik sorusuna dikkat çeken Aydoğan, “Bakan bu soruyu da yanıtsız bıraktı. Zaten çok düşük ücretle çalışan ücretli öğretmenlere mevzuat değişikliğini gösterdi. Mevzuat değişikliğini gösteren bakan, mevzuatı değiştirmekle de sorumlu aynı zamanda. Aksi halde ücretli öğretmenler açılığa mahkum edilmiş durumda olacak. Aynı süreç tüm İŞKUR ve diğer kanallar üzerinden eğitim veren eğitim emekçileri için de dahil. Bu kişilerin normalde aldığı ücret okulların kapalı olduğu sürece ödenmelidir”dedi.

"BU KRİTİK SÜREÇTE BİLE MESLEK LİSELİLERLE REKLAM YAPILIYOR"

Maske üreten meslek liselilerin koşullarını da hatırlatan Aydoğan, “MEB, ‘Meslek liselerinde maske üretmeye devam edeceğiz’ dedi ama sosyal izalasyon sürecinde isek buradaki öğrencilerin, öğretmenlerin, usta başlarının akıbeti ne olacak, hayatları ve sağlıkları riske atılmıyor mu” sorularını sorarak “Meslek liseleri işletme ya da ticarethane değil, eğitim kurumlarıdır”dedi. Maske üretiminin hükümetin sorumluluğunda olması gerektiğinin altını çizen Aydoğan, “Bakan bu kadar kritik bir süreçte bile meslek liseleri ile reklam yapma tutumundan vazgeçmeli. Ayrıca 65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaçlarının İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelge ile Vefa Grupları ile karşılanması amaçlanıyor. Eğitim emekçilerini riske atan bu durum mesleki formasyona uygun değil ve ciddi sorunlara da yol açacaktır”diye belirti. Aydoğan, “Tüm bu örnekler ile kamu erkinin nasıl hazırlıksız olduğunu ve bu durumda bile kendi bildiğini okuduğunu açıkça göebiliyoruz” dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

PTT çalışanları koronavirüs için tedbir istedi: Şubeler tamamen kapatılmalı

SONRAKİ HABER

CPS Tekstil’de işçiler önlem alınmaksızın çalıştırılıyor: Maske dahi yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...