26 Mart 2020 15:15

HDP’li Mahmut Toğrul, Antep’teki işten çıkarma ve ücretsiz izinleri sordu

Antep'teki işçilerin kötü ve sağlıksız çalışma koşullarını TBMM gündemine taşıyan HDP Milletvekili Mahmut Toğrul, işten çıkarılan ve ücretsiz izne çıkarılan işçileri sordu.

Fotoğraf: HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul/Evrensel

Paylaş

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, koronavirüs salgını gerekçesiyle Antep’teki işten çıkarmaları ve işçilerin kötü koşullarda çalıştırılmasını Meclis gündemine taşıdı.

Toğrul, Kovid-19 olarak da koronavirüs salgının yaygınlaşmasıyla birlikte, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde bazı işçilerin işten çakarıldığı ve çalışan işçilerin ise çok kötü koşullarda çalıştırıldığı hususunda soru önergesi verdi.

Salgın karşısında halk sağlığı için gerekli tedbirlerin, fabrikalardaki işçiler için alınmadığını belirten Toğrul, “Organize sanayi bölgelerindeki fabrika ve atölyelerde çalışan milyonlarca işçinin sağlığı ve yaşamı patronların insafına bırakılmaktadır" ifadelerini kullandı.

Antep sanayisinin bu duruma örnek teşkil ettiğini belirten Toğrul "Binlerce işçinin çalıştığı Gaziantep sanayisinde, fabrika ve işyerlerinde erkek ve kadın işçiler en asgari sağlık ve temizlik koşulları olmadan, olası bir virüs salgını durumundan korunacak hiçbir önlem alınmadan çalıştırılmaktadır" dedi.

Koronavirüse tedbirleri kapsamında sınır kapılarının kapanması nedeniyle ekonomik anlamda da büyük durgunluk yaşandığını aktaran Toğrul, "Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde bazı fabrikaların faaliyetlerini askıya aldığı, fabrikalardaki bazı bölümlerin kapatıldığı ve işçilerin bir kısmının ücretli bir kısmının ise ücretsiz izne gönderildiği söylenmektedir” dedi.

Gerek faaliyetine ara veren işyerlerinde çalışan işçilerin ücretlerinin gerekse de halihazırda işsiz olan tüm işçilerin koşulsuz, şartsız işsizlik sigortası fonundan maaş almasını sağlayacak bir sistemin derhal hayata geçirilmesi çağrısı yapan Toğrul, şu soruları sordu:

  • Koronavirüsten dolayı Gaziantep’te kaç iş yeri çalışmalarına ara vermiştir? Faaliyetlerine ara veren ya da kısıtlamaya giden işletmelerde kaç işçinin işine son verilmiştir?
  • Gaziantep’te faaliyetlerine ara veren ya da kısıtlamaya giden işletmelerde ücretli ve ücretsiz izne ayrılan işçi sayısı kaçtır? Ücretsiz izne gönderilen bu işçiler geçimlerini nasıl sağlayacaklardır?
  • Önümüzdeki günlerde kaç işletmenin faaliyetlerini durduracağı ya da bazı bölümlerini kapatacağını öngörüyorsunuz?
  • İşsizlik fonundan tüm işsizlerin yararlanması için bakanlığınızın bir çalışması olacak mıdır?
  • Hükümetiniz tarafından 100 milyar TL’lik bir Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi açıklandı. Açıklanan pakette patronlar için SGK primlerinin, kredi borçlarının, vergi borçlarının ertelenmesi gibi konular yer aldı. Açıklanan bu paket içerisinde üretim yapan işçiler için herhangi bir koruma önleminin yer almamasının nedeni nedir?
  • Gaziantep’teki fabrika ve iş yerlerinde virüsün önlenmesi konusunda gerekli önlemlerin alınıp alınmadığı bakanlığınız tarafından düzenli olarak denetlenmekte midir? Gerekli önlemlerin alınmadığı tespit edilen fabrika ve işyerleriyle ilgili uygulamış olduğunuz yaptırımlar nelerdir?
  • Virüsten korunmak amacıyla çalışanlara yönelik verilen eğitimler nelerdir? Çalışanlara yönelik düzenli sağlık kontrolleri yapılmakta mıdır? İşçilere ücretsiz korunma ve dezenfektan malzemeleri temin edilmekte midir?
  • İşçilerin toplu kullanım alanları; yemekhaneler, tuvaletler, soyunma odaları ve işçilerin çalışırken temas etmek zorunda kaldığı yüzeyler ne kadar sıklıkla dezenfekte edilmektedir?
  • Servis araçlarındaki yoğunlukların azaltılmasıyla ile ilgili bir çalışmanız olacak mıdır? İşyerlerinde işçiler kaç saate bir mola vermektedir? Bu molalarda işçilerin açık hava ve hijyene bağlı ihtiyaçları gideriliyor mu?
  • Beş kişiden fazla insanın bir araya gelmesi önerilmezken, tüm işçilerin aynı ortamda çalıştığı bir durumda işçiler nasıl korunacaktır? Beş kişiden fazla insanın bir arada yemek yememesi öngörülürken tüm işçilerin aynı yemekhanede yemek yemesi durumunda işçiler nasıl korunacaktır?

(Antep/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yünsa’da virüsle vardiyalı çalışma!

SONRAKİ HABER

Sanatçı Yılmaz Çelik tahliye edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...