26 Mart 2020 14:22

ABD Senatosu koronavirüse karşı 2,2 trilyon dolarlık “teşvik paketini” onayladı

ABD tarihinin en büyük ekonomik yardım paketi olan 880 sayfalık tasarının Temsilciler Meclisinde oylandıktan sonra Donald Trump'a gönderilmesi bekleniyor.

Senato binası | Fotoğraf: Phil Roeder/Flickr (CC BY 2.0)

Paylaş

ABD Senatosu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele ve salgın nedeniyle zarara uğrayan vatandaş ve işletmecilerin sübvanse edilmesi için sunulan 2,2 trilyon dolarlık ekonomik teşvik paketine onay verdi.

Günlerdir süren müzakere sürecinde içindeki bazı maddeler sebebiyle Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti arasında gerginlik yaratan tasarı, bu kez oylamaya katılan 96 senatörün tümünden destek gördü.

ABD'nin en büyük ekonomik yardım paketi olarak tarihe geçen 880 sayfalık tasarının, en kısa sürede Temsilciler Meclisi tarafından da onaylanarak imzalanması için ABD Başkanı Donald Trump'a gönderilmesi bekleniyor.

ÖĞRENCİLERİN OKUL BORÇLARININ ERTELENMESİ ÖNGÖRÜLÜYOR

Tasarıda koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında toplum sağlık merkezleri, klinikler ve huzurevlerinin ihtiyaç duyduğu maske, solunum cihazları ve kişisel koruyucu ekipman tedariğinin yanı sıra ekonomik zarara uğrayan küçük işletmeler ve gelir kaybı yaşayan Amerikan vatandaşlarına kredi imkanı ve doğrudan ödeme yapılması öngörülüyor.

Buna göre, gelir konusunda belli kriterlerin altında kalan vatandaşlara bir defaya mahsus bin 200 dolar nakit yardım yapılması kararlaştırılırken, küçük ölçekli işletmelere ise 377 milyar dolarlık teşvik fonu dağıtılması ve öğrencilerin okul borçlarının 30 Eylül'e kadar ertelenmesi isteniyor.

Tasarıda ayrıca büyük ölçekli firmalara işçi çıkarmaması, çalışanların özlük haklarında geriye gitmemesi veya üretimlerini başka ülkelere kaydırmaması için 500 milyar dolarlık kaynak sağlanması öngörülüyor. (DIŞ HABERLER)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bangladeş koronavirüs nedeniyle mülteci kamplarını karantinaya aldı

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu, siyasi parti liderlerine koronavirüs mektubu gönderdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...