26 Mart 2020 04:30

İstanbul Tabip Odası'ndan acil malzeme, hızlı test ve süreçte şeffaflık talebi

İstanbul Tabip Odası Aile Hekimleri Komisyonu değerlendirme, öneri ve kararlarını açıkladı: Yeterli ve uygun düzeyde koruyucu ekipmanının Sağlık Bakanlığı tarafından acilen temin edilmesini istiyoruz.

Fotoğraf: www.istabip.org.tr'den alınmıştır.

Paylaş

İstanbul Tabip Odası (İTO) Aile Hekimleri Komisyonu 24 Mart 2020 tarihinde elektronik ortamda bir araya gelerek koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili gelişmeleri değerlendirdi, öneri ve kararlarını paylaştı. "Aile Hekimleri Yeterli Ve Uygun Koruma Ekipmanları Olmasada Salgına Karşı Mücadelesini Sürdürüyor" başlığı ile yayımlanan açıklamada Komisyon, şu ana dek İstanbul’da 24 Aile Sağlığı Merkezinde (ASM) görevli sağlık çalışanın koronavirüs (Covid-19) testinin pozitif çıktığını hatırlattı.

Komisyon şüpheli vakalara test yapılamadığına, ikinci basamağa sevklerin 112 (Acil Sağlık Hizmetleri) aracılığıyla yapılmasında zorlukların yaşandığına, birçok ikinci basamak hastanelerde yeterli hazırlığın olmadığına ve henüz testlerin bile yapılamadığına dikkat çekti.

Açıklamada sağlık çalışanlarının iletişim araçlarıyla yurt dışı temaslı veya şüpheli koronavirüs taşıyıcı kişileri izlediği ifade edildi.

İçişleri Bakanlığının, açıkladığı genelgeyi talihsiz olarak değerlendiren Komisyon, (65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşlara aile hekimleri tarafından evlerine gidilerek sağlık hizmeti verilmesini içeren genelge)"Sağlık Bakanlığının böyle bir uygulamaya geçerek Aile Sağlığı Merkezlerinin çökertilmesine izin vermeyeceğini umuyoruz" dedi. Komisyon, aile hekimlerinin korunması için acilen malzeme istediklerini belirterek Sağlık Bakanlığı ve yetkililere çağrı yaptı: 

  • "ASM sağlık çalışanlarından Covid-19 pozitif olup istirahat raporu alan ve karantinada bulunan arkadaşlarımızdan, çalışamadıkları süre için uygulanacak ücret kesintilerinin kaldırılmasını,
  • Sağlık Bakanlığının açıkladığı sağlık çalışanlarına ek ödemeden aile hekimleri ve çalışanlarının da yararlandırılmasını,
  • Negatif performans kesintilerinden vazgeçilmesini ve sağlık çalışanlarının kendilerini korumaları için yeterli ve uygun düzeyde koruyucu ekipmanının Sağlık Bakanlığı tarafından acilen temin edilmesini,
  • Covid-19 hastalığına karşı mücadelede ön saflarda yer alan sağlık çalışanlarının kendilerinin de bulaş olabileceği göz önüne alınarak, hızlı testlerin bir an önce bütün ASM çalışanlarına yapılmasını,

  • Hastalarımızın akıbetinin kayıtlı olduğu Aile hekimlerine bildirilmesini, sürecin şeffaf olarak takibini istiyoruz."

İstanbul Tabip Odası Aile Hekimleri Komisyonu, tarafından yapılan değerlendirme, öneri ve kararların tamamı ise şöyle:

24 AİLE HEKİMİ VE AİLE SAĞLIK ÇALIŞANI COVİD-19 OLDU

"1. Aile hekimlerinin ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) görev yapan tüm sağlık çalışanlarının, kişisel koruma ekipmanları eksik ve yetersiz olsa da Covid-19 salgınıyla mücadelesini canla başla sürdürmektedir. Şu ana dek İstanbul’da 24 ASM çalışanının Covid-19 testinin pozitif çıkmış olmasına rağmen salgının durdurulması ve toplum sağlığını korumak amacıyla üstüne düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmaktadır.

ASM VE HASTANELER HAZIRLIKLI DEĞİL, UYGULAMALAR YETERSİZ

2. Sağlık Bakanlığının, Covid-19 salgın sürecinde birinci basamakta uyulmasını istediği algoritmanın yeteriz olduğu, uygulamalarda sorunlar yaşandığı, sözgelimi şüpheli vakalara test yapılamadığı, ikinci basamağa sevklerin 112 aracılığıyla yapmada zorlukların yaşandığı, birçok ikinci basamak hastanelerde yeterli hazırlığın olmadığını, henüz testlerin bile yapılamadığını üzülerek bildirmek isteriz.

AİLE HEKİMLERİ YARATICI YÖNTEMLERLE SALGINA KARŞI AYAKTA

3. ASM sağlık çalışanları, salgın süreciyle birlikte hastalarını bilgilendirmekte, salgına karşı korunma önlemeleri için bireysel eğitimler vermekte, özellikle yurt dışından gelen veya temaslı ya da şüpheli Covid-19 kişiler iletişim araçları ile titizlikle izlemekte, yapılması gereken tedbirleri özenle uygulamaktadır. Bu süreçte her türlü uzaktan iletişim araçları dâhil birçok yaratıcı yöntemi geliştirerek salgın hızının azaltılması amacıyla elinden gelen her şeyi yapmaya çalışmaktadır.

ASM ÇÖKERTMEK SALGINLA MÜCADELEYİ ZAYIFLATIR

4. İçişleri bakanlığının, 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşların aile hekimleri tarafından evlerine gidilerek sağlık hizmeti verilmesini içeren genelgesini talihsiz olarak değerlendiriyoruz, Sağlık Bakanlığının böyle bir uygulamaya geçerek ASM lerin çökertilmesine izin vermeyeceğini umuyoruz.

Her aile hekimine kayıtlı 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan nüfusun 300 ile 600 arasında değiştiği, bir bölümünün daha uzak mesafelerde ikamet ettiği, araçsız gidilmesinin mümkün olmadığı göz önüne alındığında, herhangi bir sağlık sorunu için aile hekimlerinin evlere gitmesinin zorluğu ortadadır. Böyle bir durumda, poliklinik hizmetleri, bebek, çocuk, gebe, loğusa izlem ve aşılarında aksaklıklar yaşanacağı, halkın her türlü sağlık sorunu için ilk başvurduğu birimler işlevsiz kılınacaktır. Ayrıca henüz sağlık çalışanlarının ASM’de bile yeterli ve uygun koruyucu ekipmanı olmadığı halde, yeterli kişisel koruma sağlanmadan evlere gitmenin hem halkın, hem de sağlık çalışanının bulaş durumunu daha da artıracağı, bu gerekçelerle böylesi bir uygulamanın karşısında olunacağımızın bilinmesini isteriz.

Ancak İhtiyacı olan ve tespit edilen 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan hastalarımızın ikametgâhlarında ilaç ve tedavi hizmetleri kayıtlı oldukları aile hekimlerinin koordinasyonunda, bugüne kadar işlevini sürdüren evde sağlık hizmetleri biriminin, ilçe sağlık müdürlüğü ile ortaklaşa kuracağı araç ve kişisel sağlık ekipmanları yeterli ekipler ile yerine getirilebileceğini düşünüyoruz.

Aile Hekimlerinin Korunması İçin Acilen Malzeme İstiyoruz

5. Aile hekimleri ve diğer ASM sağlık çalışanları, salgın sürecinde birinci basamak sağlık hizmetlerinin özelliği gereği en ön saflarda her türlü sağlık riskine karşın, yeterli ve etkili maske, yüz siperleri, koruyucu gözlük, tulum, galoş, eldiven ve daha birçok kişisel koruyucu ekipmandan(KKE) yoksun bir şekilde hizmetlerini sürdürmektedir.

ASM sağlık çalışanlarından Covid-19 pozitif olup istirahat raporu alan ve karantinada bulunan arkadaşlarımızdan, çalışamadıkları süre için uygulanacak ücret kesintilerinin kaldırılmasını, Sağlık Bakanlığının açıkladığı sağlık çalışanlarına ek ödemeden aile hekimleri ve çalışanlarının da yararlandırılmasını, negatif performans kesintilerinden vazgeçilmesini ve sağlık çalışanlarının kendilerini korumaları için yeterli ve uygun düzeyde koruyucu ekipmanının Sağlık Bakanlığı tarafından acilen temin edilmesini istiyoruz.

Asm Hekimleri ve Çalışanlarına Hızlı Test Yapılmasını Talep Ediyor, Sürecin Şeffaf Yürütülmesini İstiyoruz 

6. Covid-19 hastalığına karşı mücadelede ön saflarda yer alan sağlık çalışanlarının kendilerinin de bulaş olabileceği göz önüne alınarak, hızlı testlerin bir an önce bütün ASM çalışanlarına yapılmasını istiyoruz. Şu an ayaktan tedavi uygulanan sağlık çalışanlarımızın eczanelerde bulunmayan ilaçlarının temininde İstanbul Sağlık Müdürlüğünde muhatap olabilecekleri bir birimin görevlendirilmesini bekliyoruz. 

Şüpheli vaka durumlarında 112 hizmetlerinin daha hızlı bir şekilde müdahalesini ve hastalarımızın akıbetinin kayıtlı olduğu Aile hekimlerine bildirilmesini, sürecin şeffaf olarak takibini istiyoruz.

Birinci basamak sağlık hizmeti çalışanlarının Covid-19 salgınına karşı toplumun can sağlığını korumak amacıyla canla başla çalışmaya, daha önce olduğu gibi bu salgınında hep birlikte yeneceklerine inancı tamdır denilerek toplantı sonlandırılmıştır.

İstanbul Tabip Odası Aile Hekimleri Komisyonu"


(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Koronavirüs nedeniyle Kıbrıs'tan Türkiye'ye getirilen öğrenciler mağdur

SONRAKİ HABER

İran'da 4.4 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...