25 Mart 2020 13:31

Trump, koronavirüsle mücadele için 6 trilyon dolarlık mali paket açıkladı

ABD'de Kovid-19'la mücadele için açıklanan 6 trilyonluk mali paket, ABD tarihindeki en büyük paket oldu.

Fotoğraf: Beyaz Saray

Paylaş

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Kovid-19'la mücadele için 6 trilyon dolarlık ekonomi paketi açıkladı.

Bu paket sayesinde “Amerikan halkı tünelin sonundaki ışığı görebiliyor” diyen Trump, salı günü ‘Kornavirüs Görev Gücü’ brifinginde yaptığı konuşmada ekonominin Paskalya tatili itibarı ile eski haline gelmesini istediğini belirterek 12 Nisan tarihini işaret etti.

"Neden Paskalya tarihini seçtiniz?” şeklindeki soruya ise Trump “Çünkü bu çok güzel bir takvim ve o da harika bir gün” diyerek yanıtladı.

ABD TARİHİNİN EN BÜYÜK MALİ DESTEK PAKETİ

Euronews, yayımladığı haberde Beyaz Saray ekonomi başdanışmanı Larry Kudlow'un açıklamalarına da yer verdi. Kudlow toplamda 6 trilyon dolarlık destek paketinin ekonomiye enjekte edileceğini duyurdu.

Bunun 2 trilyon doları doğrudan destek olarak dağıtalacak ve kalan 4 trilyon dolar da borç verebilmesi için federal merkez bankasında olacak. Kudlow bu miktarın ülke tarihinde açıklanmış en büyük finansal destek paketi olduğunu kaydetti.

Bu miktar vergi mükellefi her aileye 3 bin dolar ve her çocuk için de bin 500 dolar destek anlamına geliyor. Ancak paketin vergi mükellifi olmayan ve sayıları 100 milyonu bulan yoksullara ne vadettiği bilinmiyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

DAY-MER’den dünyaya örnek davranış: Sağlık emekçileri için yardım kampanyası

SONRAKİ HABER

Türkiye'nin koronavirüs ile mücadelesi | Gazeteci İskender Bayhan değerlendirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...