24 Mart 2020 17:53

Yargı Paketinin görüşmeleri haftaya ertelendi

Meclis'e sunulan “Yargı Paketi”nin komisyon görüşmeleri, sayı yetersizliğinden haftaya ertelendi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

"İkinci Yargı Paketi" adıyla bilinen ve Meclis’e sunulan “Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin komisyon görüşmeleri haftaya ertelendi. Teklifin, yarın Adalet Komisyonu’nda görüşülmesi planlanıyordu.

Komisyonun sayı yetersizliğinden toplanamadığı ve görüşmelerin haftaya Salı günü başlayacağı belirtildi. Komisyon başkanlığı tarafından üyelere gönderilen notta, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle her kurumdan bir temsilcinin katılacağını duyurmuştu.

Teklifte yer alan bazı düzenlemelere göre, hukuk mahkemelerdeki davalarda, mahkemenin uygun görmesi durumunda, avukatlar, uzman ve bilirkişiler duruşmaya ofis veya evlerinden katılabilecek. Duruşmanın düzenini bozdukları gerekçesiyle vekaleti olmayan avukatların, mahkeme tarafından salondan çıkartılması söz konusu olabilecek. Ayrıca düzenlemede, taraflara usulüne uygun olarak çağırıldıkları duruşmaya gelmeseler bile, tahkikatın yokluklarında yapılarak karar verileceği de getiriliyor. (MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Fabrikalarda molaların ana gündemi ücretli izin

SONRAKİ HABER

İşçi mektubu: Patron ‘işe gel’ dedikçe ben nasıl ‘evde kal’ayım?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...