24 Mart 2020 17:11

SES: Sağlık emekçilerinin salgınla mücadeledeki emeğini performansla ölçemezsiniz

Performans ödemelerinin 3 ay üst tavandan yapılacağı açıklamasını değerlendiren SES, "Yersiz bir beklenti yaratılmakta, sağlık emekçilerinin talepleri karşılanmış gibi gösterilmektedir" dedi.

Fotoğraf: Burak Akay/AA

Paylaş

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dün (23 Mart) performans ödemelerinin tüm sağlık çalışanları için 3 ay üst tavandan yapılacağını açıkladı. Açıklamayı değerlendiren Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçiler Sendikası (SES) Genel Merkezi, Döner sermaye söylemleri ile oyalamak yerine sağlık emekçilerin talebi temel ücretlerinin en düşük 7.300 TL olacak şekilde artırılmalıdır” dedi.

Açıklamada Sağlık Bakanının ekonomik kriz bahanesiyle ödenmeyen veya 35 TL gibi komik rakamlarla ödenen döner sermaye ek ücretlerinin 3 ay boyunca tavandan yapılacağını duyurduğu belirtilerek “Bu açıklamayla hem sağlık emekçileri arasında yersiz bir beklenti yaratılmakta hem de toplumun gözünde sağlık emekçilerinin talepleri karşılanmış gibi gösterilmektedir” denildi.

EKSİKLER VE TALEPLER SIRALANDI 

“Döner sermaye ek ödemeleri şu haliyle özellikle hekim dışı sağlık emekçileri için ya hiç yoktur ya da komik miktarlardadır, ödemelerin tavandan yapılması meslekler arasındaki farkı kapatmayacağı gibi reelde alınan ücret anlamında da kayda değer bir değişikliğe sebep olmayacaktır” ifadelerinin yer aldığı açıklamada Sağlık Bakanlığından şu taleplerde bulunuldu:

  • Bu salgınla mücadele edildiği dönemde hastanelerin tüm bölümleri yüksek riskli kabul edilmeli, tüm sağlık emekçilerine kadro ve istihdam biçimi ayrımına bakılmaksızın yoksulluk sınırının üzerinde, emekliliğe yansıyacak temel ücret verilmelidir. Döner sermaye söylemleri ile oyalamak yerine sağlık emekçilerin talebi temel ücretlerinin en düşük 7.300 TL olacak şekilde artırılmalıdır.
  • Döner sermaye ile ilgili kısmi ve geçici düzeltmeden diğer tüm sağlık emekçileriyle aynı risklere maruz kalan taşeron çalışanlar yararlanamamaktadır. Bu haksızlık giderilmelidir.
  • Sağlık emekçilerinin bu dönem en can yakıcı en acil talebi döner sermaye miktarları üzerinde tuhaf oynamalar değil koruyucu malzeme eksiğinin giderilmesidir. Neden sağlık emekçilerin en hayati istekleri olan koruyucu malzeme yetersizliği konusunda ‘böyle bir durum yok’ demenin dışında adım atmıyor, sağlık emekçilerinin asıl talep ve ihtiyaçlarına cevap vermekten kaçınıyorsunuz?
  • Toplu taşıma araçların ücretsiz olması sağlık emekçilerin temel hakkıdır. Bu durum sorunu çözmüyor. En riskli grup olan sağlık emekçileri için ve toplumun geneli için sağlık emekçileri toplu taşıma kullanması yerine sadece sağlık emekçilerinin kullanımında olacak ve dezenfektasyonu Bakanlık tarafından denetim altına alınacak ücretsiz ve yeterli sayıda servisler sağlanmalıdır. Bu konuda neden adım atılmıyor? (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Muslera: Başkan dini hastalığın önüne koydu, dualarla başa çıkabileceğini düşündü

SONRAKİ HABER

İMO: Şantiyelere dikkat! Binlerce mühendis ve işçi koronavirüs tehdidi altında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...