24 Mart 2020 16:44

Venezuela'da kredi tahsilatları, kiralar askıda; işten çıkarma yasaklandı

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, koronavirüs salgına karşı önlem paketi açıkladı: İşten çıkarmalar yasaklandı, tüm kiralar ertelendi, kredi tahsilatları beklemeye alındı.

Fotoğraf: Boris Vergara/AA

Paylaş

Venezuela, koronavirüs salgınına karşı önlem paketini açıkladı. Buna göre, altı ay boyunca işten çıkarmalar yasaklandı, tüm kiralar ertelendi, kredi tahsilatları beklemeye alındı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, koronavirüs salgınına karşı yeni bir paket açıkladı. Paket, işten çıkarmayı yasaklayan, kredi ve kira ödemelerini askıya alan maddeleriyle öne çıktı. Devlet televizyonundan açıklama yapan Maduro, “Ülkedeki tüm işleri, bütün işletmelerin ve şirketlerin operasyonunu korumak konusunda mutlak bir kararlılığımız ve inancımız var” dedi.

Sputnik'Pakete göre altı ay boyunca bankalar kredi tahsilatlarını beklemeye alacak, telekomünikasyon hizmetleri kesilemeyecek, ev ve işyeri kiraları askıya alınacak. Ayrıntılar netleşmese de mülk sahiplerine belli bir tazminat verilecek.

Küçük ve orta işletmelere işçi maaşları konusunda yardım öngören paketle altı ay boyunca işten atmalar yasaklandı.

IMF, Venezuela'nın salgınla mücadele etmek amacıyla talep ettiği 5 milyon dolarlık acil borç başvurusunu reddetmişti. Buna gerekçe olarak Maduro hükümetinin ‘tanınmasındaki belirsizlik’ gösterilmişti.

Şimdiye kadar 84 vakanın saptandığı ülkede henüz bir ölüm yaşanmadı. Alarm durumuna geçen hükümet, ülke çapında bir ay süreyle karantina ilan etti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İşçiler Türk Metal'e tepkili: Yıllık iznimiz gasp edilmesin

SONRAKİ HABER

Liman işçileri: Ücretli izin olmadıkça "evde kal"amayız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...