24 Mart 2020 15:33

Eskişehir’de sendikalar: Koronavirüs sürecinde İşten atmalar yasaklansın

Eskişehir'de sendikalar tarafından yapılan ortak açıklamada, koronavirüs salgınına dikkat çekilerek, "işten atmalar yasaklansın" denildi.

Maske üretimi yapan kadınlar | Fotoğraf: AA

Paylaş

Eskişehir’de sendikalar tarafından yapılan ortak açıklamada, “yaşamsal taleplerimizi karşılayın” deildi ve öneriler paylaşıldı. 

Disk/Genel İş Eskişehir şb, DİSK/Birleşik Metal-İş Eskişehir Şb, DİSK/Tekstil il temsilciliği, Türk-İş/Kristal-İş Eskişehir Şb, Türk-iş/Türk Harb-İş Eskişehir Şb, TÜMTİS il temsilciliği, KESK şubeler platformu tarafından sıralanan öneriler şöyle: 

  • Kamu ve özel sektörde bireysel ve toplu işten çıkarmalar yasaklanmalıdır.
  • Korona virüs krizini kullanarak işçilerin ekmeği ile oynanmamalıdır. Üretimi durdurulan işyerlerinde ücretler korunmalıdır.
  • Bu süreçte bir kez daha görülmüştür ki; bilime, eğitime ve sağlığa daha fazla para ayrılmalıdır. Kamusal sağlık ve eğitim sistemine zaman kaybetmeden geçilmelidir. 
  • Mümkün olan işlerde ve işyerlerinde uzaktan çalışmaya geçilmeli, zorunlu mal ve hizmetlerin üretilmediği ve virüsten korunma koşullarının sağlanamadığı tüm işyerlerinde çalışanlar derhal ücretli izne çıkarılmalıdır.
  • En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine çekilmelidir. Koronavirüsle mücadele döneminde 1000 TL destek eklenerek risk grubundaki bu kesimler korunmalıdır.
  • Ekonomideki olumsuz gelişmelere paralel olarak işsizlikte yaşanabilecek artışlara karşı işsizlik sigortası ödeneğinden yararlanma koşulları kolaylaştırılmalıdır. İşsizlik sigortası ödeneği alabilmek için son üç yılda 600 gün çalışma koşulu virüsle mücadele döneminde 90 güne indirilmelidir. Salgın sürecinde işsizlik maaşı kesilecek olan çalışmayan yurttaşlara bu maaş verilmeye devam edilmelidir.
  • Tüketici, konut ve taşıt kredileri ile kredi kartı borçları ve elektrik, su, doğalgaz ve iletişim faturaları salgın riski boyunca ertelenmelidir.
  • Bu süreçte vatandaşların sağlığa erişimi ücretsiz olmalıdır. (Eskişehir/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İHD İzmir Şube Başkanı Zafer İnce: İnfaz yasası ayrımsız tüm mahpuslara uygulanmalı

SONRAKİ HABER

Metal işçileri: Türk Metal’in mutabakat maddeleri bizi köle gibi kullanma maddeleri

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...