24 Mart 2020 14:16

Ticaret Bakanlığı: Çeşme Gümrük Müdürlüğünde 1 personelde koronavirüs görüldü

Ticaret Bakanlığı, Çeşme Gümrük Müdürlüğünde yüksek ateş tespit edilen 4 personelden birinin koronavirüs testinin pozitif çıktığını bildirildi.

Çeşme limanı

Fotoğraf: DHA

Ticaret Bakanlığınca 17 Mart’ta Çeşme Gümrük Müdürlüğünde yüksek ateş tespit edilen 4 personelden birinin yapılan test sonucunun pozitif çıktığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, koronavirüse rağmen ticaretin devam ettiği belirtilerek, gümrüklerde ilk günden itibaren tedbir çalışmalarının sürdürüldüğü belirtildi.

İddialara konu olan Çeşme Gümrük Müdürlüğü için de 31 Ocak 2020 tarihinde maske, eldiven ve dezenfektan ile tedbirler alındığı vurgulanarak, "Çeşme Gümrük Müdürlüğüne haftanın pazar, salı ve cuma günleri 3 gemi, Çeşme-İtalya/Trieste arasında düzenli sefer yapmaktadır. 28 Şubat 2020 tarihinden beri gemiler yolcu ve şoför taşıması yapmamaktadır. Gemi mürettebatının gemiden giriş/çıkışına ve karada çalışanlarla temasına kesinlikle izin verilmemekte gemi ve araçlar dezenfekte edilmektedir. Öte yandan limana giren tüm saha çalışanlarının günlük ateş ölçümü de yapılmaktadır" denildi.

U15 RO-RO gemisinin 17 Mart tarihinde İtalya Trieste limanından hareket ederek, 20 Mart'ta saat 17.00'de Çeşme Limanı'na yanaştığı hatırlatılarak, "Geminin limana yanaşmasından önce tüm saha ve gemi kapakları steril edilmek üzere ilaçlanmıştır. Gemi ile herhangi bir yolcu ve sürücü gelmediği gibi, mürettebatın da karaya çıkmasına müsaade edilmemiştir. Çeşme Gümrük Müdürlüğünde, gemi limana yanaşmadan önce 17 Mart 2020 tarihinde ateşi tespit edilen 4 personel, Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü Çeşme Sahil Sağlık Denetleme Merkezince hastaneye sevk edilmiş, yapılan test sonucunda 19 Mart 2020 tarihinde bir personelimizde virüs tespit edilmiştir. Diğer 3 personelin ilk testleri negatif çıkmış, hastanede gözetim sürecinde de yapılan ikinci testin de negatif çıkması üzerine, evde izolasyon sağlanacak şekilde taburcu edilmiştir. Test yapılan personelimizle yakın temas olasılığı olan 45 kişiye öncelikle karantina uygulanması kararı verilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

ÇEŞME LİMANI MECLİS’TE

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Çeşme’deki Ulusoy Limanı’na başta İtalya olmak üzere çevre ülkelerden alınan ithal ürünlerin getirildiğini, bazı ürünlerin ihracatının da aynı limandan gerçekleştirildiğini, her gemide en az 25 kişinin çalıştığını, ancak bu gemilerde çalışanların ve ağır vasıta sürücülerinin yeterli sağlık kontrolünden geçirilmediğini ifade etmişti. Beko, Sağlık Bakanlığının yanıtlaması talebiyle soru önergesi vermişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam