24 Mart 2020 12:40

HDP: Uzaktan eğitim süreci AKP’nin ideolojik ihtiyaçlarına göre dizayn ediliyor

HDP, uzaktan eğitime dair yaptığı açıklamada, "Tektipleştirilmiş değil; demokratik, bilimsel eğitim ışığında yetişen nesillere ihtiyaç var" dedi.

Uzaktan eğitim

Fotoğraf: AA

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından uzaktan eğitim sırasında çocuklara Adnan Menderes’in idamının izletilmesi ve ilahiler dinletilmesiyle ilgili yapılan açıklamada; “Uzaktan eğitim süreci de AKP’nin ideolojik ihtiyaçlarına göre dizayn ediliyor” denildiUzaktan eğitim uygulamasının ilk gününe bakarak, eğitim teknikleri konusundaki eksiklere dair çok şey söylemenin mümkün olduğu belirtilen açıklamada; “Ders içeriklerinin zorluk ve anlaşılırlık düzeylerinde, anlatım tekniklerinde sıkıntılar var. Yoğun kullanım dolayısıyla sağlıklı internet erişimi sağlanamadı. Hazırlık süresinin azlığı ile anlaşılabilir olan bütün bu teknik sorunlar ciddiyetle ele alınıp hızla giderilmeyi gerektiriyor. Ancak teknik aksaklıklar bir yana ilk gün yansımalarından görünen çok daha vahim olan sorunlar var ki bunlar öncelikle pedagojik açıdan kabul edilemez. Ortaokul öğrencilerine Adnan Menderes’in idamı ile ilgili video izlettirilmesi bunların başında gelmektedir. Ders aralarında “ara nağme” isimli programda ilahiler dinletilmesi, temel derslerle yarışan hatta onları aşan miktarda din dersi programının konulmuş olması gibi uygulamalar böylesi olağanüstü dönemde dahi eğitim süreçlerini, siyasi iktidarın ideolojik-politik ihtiyaçlarına göre düzenleme yaklaşımının göstergeleridir” denildi.

“BİAT EDEN, KİNDAR NESİL” YETİŞTİRME ARZUSU

Yaşananların AKP-MHP iktidarının yaratmak istediği tekçi rejimin “biat eden, kindar nesil” yetiştirme arzusunun eğitim içeriklerindeki yansıması olduğunun altı çizilen açıklamada şöyle denildi; “Milyonlarca öğrencinin gelişimini, psikolojisini etkileyecek bu yaklaşım kabul edilemez. Bu toplumun ihtiyacı iktidarın ideolojik-politik propagandalarıyla tektipleştirilmiş değil; demokratik, bilimsel eğitim ışığında yetişen, bağımsız düşünme ve üretme yeteneği olan, insanlık tarihinin kazanımları olan evrensel değerlerle uyumlu, birbirine ve yaşama/doğaya saygılı tektipleştirilmiş değil; demokratik, bilimsel eğitim ışığında yetişen, bağımsız düşünme ve üretme yeteneği olan, insanlık tarihinin kazanımları olan evrensel değerlerle uyumlu, birbirine ve yaşama/doğaya saygılı nesillerdir.”ir.”

“DENETLEMEME KABUL EDİLEMEZ”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, toplumdan gelen tepkiler üzerine sosyal medyada “güvenip denetleme ihtiyacı duymadığım ekibin hazırladığı görüntüler” dediği hatırlatılan açıklamada; “Denetlememe yaklaşımı kabul edilemez olsa da milyonlarca öğrenci, veli ve eğitim emekçisinin en azından üzüntü bildiriminin samimiyetini pratikte görmek istediği açıktır. Bizler, en kısa zamanda sürecin sorumlularının açığa çıkartılıp gereğinin yerine getirilmesinin takipçisi olacağımızı ifade etmek isteriz” denildi.

Uzaktan eğitim materyallerinin yayınlamadan önce bilim insanlarından oluşan bir kurul tarafından değerlendirilmesi, bilimsel gerçeklikle bağdaşmayan, pedagojik açıdan uygun olmayan içeriklerden arındırılmasının zorunluluk olduğunun altı çizilen açıklamada şöyle denildi; “Eğitim süreçleri, başta eğitim ve bilim emekçileri sendikaları olmak üzere eğitim sürecinin tüm bileşenlerinin katılımı ve gözetiminde örgütlenmelidir. Milli Eğitim Bakanlığı bir an önce meseleyi gereken ciddiyette ele almaya başlamalıdır.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

EBA TV'de yayınlanan idam görüntüleriyle ilgili soruşturma başlatıldı

SONRAKİ HABER

AYM, KHK ile ihraçların göreve dönünce yönetici olmasını engelleyen hükmü iptal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...