24 Mart 2020 13:32

Tutuklu gazeteciler Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan: İddianame yazılsın

CHP heyeti Silivri Cezaevi'nde bulunan tutuklu gazetecilerle görüştü. 

Fotoğraflar, Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu'nun twitter hesaplarından alınmıştır.

Paylaş

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile genel başkan yardımcıları Veli Ağbaba ve Yunus Emre, Manisa’daki bir MİT personelinin cenazesini haberleştirdikleri gerekçesiyle Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’la birlikte diğer gazetecilerle görüştü. Heyet, ayrıca Osman Kavala’yı da ziyaret etti. Heyet adına açıklama yapan Özel, istisna olması gereken tutukluluğun, siyasi bir cezalandırma aygıtı olarak kullanıldığını belirtti. 

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre tutuklu gazeteciler ise CHP heyetine şunları söyledi:

"PELİKAN SARAY'DAN YÖNETİLİYOR"

Barış Terkoğlu: “Eskiden kütüphanemiz vardı şimdi 10 kitap sınırı var. 3 atlet sınırı var. Eskiden avlunun üstü açıktı, şimdi telle kapalı. Kalem kâğıt yasak. Tecritteyiz. Avukat görüşünde ise kalem yasak ama kâğıt serbest. Şu an için istediğim şeyler Barış Pehlivan ile birlikte kalabilmek ve iddianamenin bir an önce yazılması. Bizim tutuklanmamıza neden olan haber yurtdışı basında çıkmış. Muhtar tarafından sosyal medyada paylaşılmış bir haber. İçeri girmeseydik 1 hafta sonra yeni kitabı çıkaracaktık. Biz bu operasyonu uzun süredir bekliyorduk. Pelikan Saray’dan yönetiliyor. Cumhurbaşkanı avukatları, Berat Albayrak, Serhat Albayrak işin başında. İstanbul Grubu denilen grup, bunları dinliyor.”

"HEMEN YARGILANMAK İSTİYORUZ"

Barış Pehlivan: “9 yıl önce OdaTV iddianamesinde şehit cenazelerinin haberleri yapılarak ve büyütülerek hükümeti devirmek istediğimizi yazdı Zekeriya Öz ve Cihan Kansız. 9 yıl sonra şimdi yine aynı iddia ile karşı karşıyayız. Bu mesele sadece bir bahane. OdaTV’de yapılan haberlerin ve yazdığımız kitapların bedeli ödetiliyor. Hemen yargılanmak istiyoruz. İddianameyi hemen görmek istiyoruz. OdaTV, Kadıköy’de. Bizim evlerimiz Kadıköy’de, Anadolu yakasında. Ama bizim davamız Anadolu Adliyesi’nde değil Çağlayan Adliyesi’nde görüldü. Çünkü Pelikan Grubu, Çağlayan’da etkin. FETÖ’cülerin yıllardır yaptıklarını, şimdi bunlar yapıyorlar. 9 yıl önce cezaevinde 3 kişi kalabiliyorduk, şimdi tecritteyiz. Cezaevine girişte yarı çıplak arama yapıldı. Hemen yargılanmak istiyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Türkiye'de koronavirüs nedeniyle can kaybı 44 oldu | Tüm gelişmeler (24 Mart)

SONRAKİ HABER

Meteorolojiden yağış uyarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...