23 Mart 2020 23:08

ÇGD Bursa: Sağlığı önceleyen iş yeri politikası, vicdanı ve vizyonu bekliyoruz

Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi: Sağlığı önceleyen iş yeri politikası bekliyoruz.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi yaptığı yazılı açıklamayla “Corona günlerinde emek sömürüsü değil, sağlığı önceleyen iş yeri politikası, “vicdanı” ve “vizyonu” bekliyoruz” dedi.

"Yeni tip Coronavirüs’ün (COVID-19) Türkiye’deki etkisi günden güne artarken, kamu görevi yapan gazeteciler, bu mücadelede en önemli ve riskli rollerden birini üstleniyor" denilen açıklamada; “Bu süreçte yayımlanan genelgelerle kamu ve özel sektörde çalışanlar için evden çalışma, nöbetçi ve vardiya gibi çalışma modeline geçilirken, üzülerek tanık oluyoruz ki basın çalışanlarıyla alakalı herhangi bir önlem alınmış değil. Soruyoruz! Aradığımız İletişim Başkanlığı’na ulaşamadığımız bu dönemde basın çalışanlarının önümüzdeki süreçteki habere ulaşma, kamuoyuna ulaştırma koşulları ve iş güvencesi ile ilgili bir önlem alınmış mıdır? Meslektaşlarımız adına endişeliyiz. Yaşadığımız süreç gösteriyor ki endişemizde hiç de haksız sayılmayız. Bunun görünür örneği CNN Türk yönetiminin, 16 gazetecinin binaya girişini yasaklaması. Binanın dışındaki otoparka kurulan konteynerda çalışmaları istenen muhabirlerin, tuvalet ve yemekhane gibi ihtiyaçlarını karşılamaları için dahi binaya girişlerine izin verilmemesidir” denildi.

"BASINDA İŞTEN ÇIKARMALAR, ÖZLÜK HAKLARINDA KISITLAMALAR YASAKLANMALIDIR"

Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi tarafından yapılan açıklamanın devamında; “Bursa da dahil, her sabah yüzlerce basın emekçisi, topluca mesai yapmaktadır. Bu süreçte basın çalışanlarıyla ilgili bir düzenlemenin gerekli olduğunun altını çiziyoruz. Her gün virüse yakalanan insan sayısı artarken, meslektaşlarımızın çalışma ortamlarının hijyen hale getirilmesini, evden çalışma imkanı olan meslektaşlarımızın işyerine gelmesinin zorunlu tutulmamasını, bunun yanı sıra emek sömürüsünü değil, sağlığı önceleyen bir işyeri politikası, “vicdanı” ve “vizyonu” beklemekteyiz. Önümüzdeki süreçte yaşanacak hak ihlallerine karşı yetkilileri derhal önlem almaya çağırıyoruz: Basında işten çıkarmalar, özlük haklarında kısıtlamalar yasaklanmalıdır.”

"BİR ÇAĞRIMIZ DA EDİTÖR, YAYIN YÖNETMENİ, SORUMLU MÜDÜRLEREDİR"

Virüsle ilgili her gün yüzlerce haber yayımlanıyor. Sosyal medyadaki bilgi kirliliğinin yanı sıra gazetecilerin de doğruluğu kesin olmayan, halkın yanılmasına sebep olan yayınlar yaptığına üzülerek şahit oluyoruz. Sürecin kaosa sürüklenmemesi adına bilgiye ulaşma ve kamuoyuna yayma konusunda her birimize ciddi sorumluluklar düştüğünü hatırlatmak isteriz.

  • Gazetecilerin öncelikli görevi, siyasilerin çıkarlarını korumaktansa toplum sağlığı adına doğruyu ve bilimi esas alan sorumlu habercilik yapmaktır.
  • Korku tacirliği yapan bir habercilik değil, bilimi referans alan gazetecilik, toplumdaki bilinç düzeyini artırır. Bu süreçte bilgiyi teyit etmeden yapılan “hızlı gazetecilik” tuzaklarına düşmemeye özen gösterilmeli, temiz bilgi kamuoyuna sunulmalıdır.
  • Haberlerimizi konunun uzmanlarının görüşüne dayandırmalı, önleyici tedbirlere yer vermeliyiz. Habere her açıdan bakmalı, okuyanın kafasında soru işareti bırakmayacak şekilde her detay düşünülmeli, belirsizlikler, varsayımlar üzerinden değil, uzmanlar tarafından paylaşılmış doğruluğu kesinleşmiş bilgilere yer vermeliyiz. Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi olarak, bu süreçte de yaşanacak her türlü hak kaybına karşı meslektaşlarımızla birlikteyiz. Bu kötü günleri de dayanışmayla aşacağız” denildi. (Bursa/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Afrika koronavirüs ile mücadelede 100 milyar dolar kaynağa ihtiyaç duyuyor

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: 293 yeni vaka var, 7 kişi daha hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...