21 Mart 2020 14:40

HDP'den Newroz mesajı: Bugünleri dayanışma ile aşacağız

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar Newroz dolayısıyla video mesaj yayınladı.

Mithat Sancar (solda), Pervin Buldan (sağda) | Fotoğraf: MA

Paylaş

Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl kitlesel Newroz kutlamaları iptal edildi. Newroz kutlamaları dün akşam akşam evlerde kutlanırken HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar Newroz Bayramı için videolu açıklama yaptı. Eş başkanlar koronavirüs salgını işarete ederek, “Bu günleri Newroz'un dayanışma duygularıyla atlatacağız” dediler.

“BUGÜNLERİ NEWROZ'UN DAYANIŞMA DUYGULARIYLA ATLATACAĞIZ”

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar Newroz Bayramı için kutlama mesajı yayınladı.

Pervin Buldan özetle şunları ifade etti: “Bu dönem içerisinde bulunduğumuz Korona salgını bizleri Newroz alanlarında kutlamaktan alıkoymuş olabilir ama bizler yaşamın her alanını birer Newroz alanı olarak görüyoruz. Evet bu bayram vesilesiyle, hepimizin biraz daha dayanışmayla, birlikle, dirilişle ve aynı zamanda ortak duygularla içerisinde bulunduğumuz bu süreci en iyi şekilde atlatacağımıza olan inancımı özellikle belirtmek isterim… 2013 Newroz'u çözüm iradesinin toplumsal barıştan, dayanışmadan, çözümden ve Kürt Halkının sorunlarının bir an önce çözülmesi gerektiğini göstermişti. Ancak ne yazık ki o dönemi heba edenler, bu dönemde bir kez daha toplumsal barışa ne kadar ihtiyaç duyduğumuzu toplumsal dayanışmanın ne kadar önemli görmemiştir. Fakat yaşadıklarımız bize bunu bir kez daha göstermiştir. 2013 Newroz'unda ortaya çıkan çözüm iradesi hala geçerliliğini korumakla birlikte bu dönem açısından bir kez daha hem Türkiye halklarının hem Ortadoğu halklarının, barışa olan talebi, demokrasiye olan inancı ve özgürlere olan ihtiyacı kapsamında bir kez daha değerlendirmeye muhtaç hale gelmiştir… Bu dönemi biraz daha birlikteliğimizi ve dayanışmamızı güçlendirerek atlatacağımıza olan inancımızı özellikle belirtmek istiyorum. Yeter ki dayanışma duygularımızı koparmayalım yeter ki cesaretimizi yitirmeyelim.”

‘BU KRİZİ AŞMAMIZIN TEK YOLU DAYANIŞMADIR’

Mithat Sancar ise özetle şunları söyledi: “HDP olarak başta Kriz Koordinasyonlarımız ve 26 belediyemiz olmak üzere tüm yapımızla birlikte halkımızın sağlığını gözeten tüm önlemleri almak için var gücümüzle çalışıyoruz. Newroz mitinglerimizi de zaten bu nedenle iptal ettik… Küresel ölçekte yaşanan Korona Virüs salgını nedeniyle bu yıl Newroz'u halkların dayanışmasının sembolü haline getirelim. Halk sağlığı iktidarın veya beli grupların insafına bırakılamayacak kadar önemlidir. Halk sağlığını korumak için bugün insan onurunu esas alan herkesin bir seferberlik ruhuyla dayanışma içerisine girmesi her zamankinden daha tarihseldir. İktidarın kendi kaderine terk ettiği insanların sorunlarına hep birlikte ortak çözümler üretmek gibi tarihi bir sorumluluğumuz var. Bunun tek yolu emekçilerden ve yoksullardan yana, zayıf ve muhtaç bütün insanlardan yana her kesimin içerisinde olduğu dayanışma ağları örmektir. Buradan yerel yönetimlere demokratik kuruluşlara ve meslek örgütlerine seslenmek istiyorum. Gıda ve hijyen başta olmak üzere toplumun temel ihtiyaçlarını tespit edelim. Yaşanan sorunları çözmemizin ve bu krizi aşmamızın tek yolu dayanışmadır. Yeni bir dünya halkların dayanışmasıyla yaratılabilir. Geleceğe uzanan umut yolları bu dayanışma içerisinde inşa edilecektir…. Gelin Ortadoğu’da bütün insanları buluşturan ve yeni yaşamın başlangıcı kabul edilen Newroz'u bu yıl bu topraklarda dayanışmayı yükseltmenin miladı yapalım. Burada kuracağımız dayanışmayı dünyanın bütün ezilen hakları ile buluşturalım.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

MAN işçisi: Patronlar kârını düşünüyor biz canımızı

SONRAKİ HABER

İşyeri Hekimi Erkan Dikmen: Virütik zamanlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...