21 Mart 2020 13:42

Yazar ve yayıncılardan sansür tepkisi: Yayıncılığımız sansür kıskacına sokuluyor

“Kız Çocuk Hakları Bildirgesi” kitabının yayımcısı ve çevirmeni hakkında “müstehcen sözleri yayınlama" suçlamasıyla dava açılmasına yayıncı ve yazarlar tepki gösterdi.

Kız Çocuk Hakları Bildirgesi kitabının kapağı | Görsel: YKY

Paylaş

Türkiye Yayıncılar Birliği, Türkiye Pen ve Yürkiye Yazarlar Sendikası “Kız Çocuk Hakları Bildirgesi” kitabının yayımcısı ve çevirmeni hakkında “müstehcen sözleri yayınlamak ve yayınlanmasına aracılık etmek” suçlamasıyla dava açılmasına tepki gösterdi. Yapılan ortak açıklamada “Yayıncılığımız sansür ve otosansürün kıskacına sokulmaktadır” denildi.

Bu davalarla yayıncılığın yıpratıldığı vurgulanan açıklamada “Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığının atadığı beş birim amirinden oluşan kurulca alınan muzır neşriyat kararları, kitaplara getirilen dağıtım ve satış yasakları, yazarlara, çevirmenlere ve yayıncılara açılan davalar neredeyse ülkemizde rutin, sıradan bir uygulama halini alarak kanıksanmakta ve anayasal bir hak olan ifade ve yayınlama özgürlüğü her geçen gün yıpranmaktadır. Yayıncılığımız bu davalar ve kararlarla sansür ve otosansürün kıskacına sokulmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada “İfade özgürlüğü demokratik toplumun temelini oluşturan ana unsurlardan; toplumun ilerlemesi ve bireyin gelişmesi için gereken temel şartlardan biridir ve vazgeçilmezdir. Demokratik toplum ilkesi de ifade özgürlüğünün korunmasını, zedelenmemesini gerektirir. Ülkemizde gerçekleşen ve yayımlama özgürlüğü ile çelişen bu ve benzeri ihlalleri kaygıyla takipte olduğumuzu kamuoyunun dikkatine sunarız.” denildi.

NE OLMUŞTU?

27 Eylül 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu kararıyla Elisabeth Brami ve Estelle Billon’un “Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi” ve “Kız Çocuk Hakları Bildirgesi” (Yapı Kredi Yayınları) kitapları muzır neşriyat ilan edilerek poşete sokulmuştu. “Kız Çocuk Hakları Bildirgesi” hakkında dağıtım ve satış yasağı kararı çıkarılmış ve kitabının yayımcısı ve çevirmeni hakkında “müstehcen sözleri yayınlamak ve yayınlanmasına aracılık etmek” suçlamasıyla dava açılmıştı. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Fabrikalar ‘tedbir’ diyor, işçilerin belirsizliği sürüyor

SONRAKİ HABER

CMS’de "bir işçinin Kovid-19 testi pozitif çıktı" iddiası üzerine üretim durduruldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...