CHP’li Utku Çakırözer: Doktora maske bulamayanlar, Afrika’ya para gönderecek

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Meclis’te koronavirüs önlemleri konuşulması gerekirken iktidarın Afrika’ya yardım paketi görüşmesini gündeme getirmesine tepki gösterdi.

20 Mart 2020 08:20
Paylaş

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, koronavirüs salgınına karşı yeterli önlemler alınmazken iktidarın Afrika’ya yardım paketi görüşmesini TBMM gündemine getirmesine tepki gösterdi. “Türkiye’de koronavirüs salgını tehlikesi her geçen saat büyürken, önlemler için çalışması gereken TBMM, iktidarın Afrika’ya para aktarma telaşına düştü” diyen Çakırözer Afrika Katılım Bankasına ortaklık payının 5 milyar TL’ye çıkarıldığını ve Cumhurbaşkanı’na da 26 milyar TL’ye kadar aktarım yetkisi verildiğini bildirdi.

CHP adına konuşan Utku Çakırözer, Afrika’ya aktarılarak bu paranın küresel salgına karşı yurttaşların korunması için bütçenin esnafın, işçinin, öğrencinin ve sağlık çalışanlarına aktarılmasını istedi.

“Koronavirüs riskine karşı önlem alması gereken TBMM, iktidarın Afrika’da güç elde etme hayalleri için çalıştırıldı” diyen Çakırözer Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sunumunun ardından virüse karşı alınacak tedbirleri görüşmesi gereken TBMM’de, torba yasa görüşmelerinin bile yarıda bırakılarak Afrika Kalkınma Bankası’na yapılması planlanan para aktarımının gündeme alındığını ifade etti.

Teklife karşı CHP adına TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Dünyada iki kriz var. Biri corona krizi, diğeri ekonomik kriz ve bunlar iç içe geçmiş durumda. Türkiye'de 8 milyon işsiz var. Bireysel, toplu işten çıkarmalar var. Yüz binlerce emekçi daha sosyal güvencesi olmaksınız kapı önüne konuyor. Ama dün açıklanan pakette emekçiye hiçbir güvence yok. İşverenlere teşvik bağlamında getirilen önemler için bireysel ya da toplu işçi çıkarmama şartı yok. Çocuğuna bakmak zorunda olan ebeveynlere kamuda idari izin ve özel sektörde ücretli izin yok. Halkın ödeyemediği kredi ve kredi kartlarının ertelenmesi yok. Su, doğal gaz, elektrik faturalarının ertelenmesi yok, esnafın kirasına erteleme yok. ‘Bu eksikleri nasıl tamamlarız’ diye konuşmamız gerekirken Afrika Kalkınma Bankasının sermaye artırımına olağanüstü oranda artışla katılmanın özellikle böylesine bir dönemde doğru değil” dedi.

TÜRKİYE’NİN PAYI YÜZDE 752 ARTTI

Afrika Katı yüzde 125 artırılırken Türkiye’nin payının bunun çok üzerinde arttığına dikkat çeken Çakırözer, “Sermaye artışına tüm donör ülkeler katılmıyor ki bize düşen yükümlülük artıyor. Sermaye artırımı yüzde 125 ama Türkiye'nin taahhüdündeki artış yüzde 752. Bu çok astronomik bir artıştır” diye konuştu. Cumhurbaşkanına verilen ‘Türkiye’nin payını 5 kat artırma’ yetkisinin verilmesine de dikkat çeken Çakırözer, “Bu yetkiyi kullanması hâlinde ise Türkiye'nin taahhüdünü 4 milyar dolara artırabilecektir” dedi. Taahhüt edilen paranın halkın  bütçesinden çıkacağını söyleyen Çakıözer, bu paranın salgın nedeniyle kapatılan işletmelerde çalışanların ödenemeyen maaşlarına, çocuğu olan ebeveynlerin birine verilecek ücretli izinlere, yoksul yurttaşlara, emeklilere ve üniversite öğrencilerine ve özveriyle çalışan sağlık emekçilerine harcanması gerektiğini belirtti.

“MASUM İNSANLARA BU YAPILAN AYIPTIR”

Bu salgın döneminde şeffaf ve tatmin edici bilgilendirilmeyi yapacak olanların gazeteciler olduğu belirten Çakırözer, “Türkiye'nin dört bir yanında salgınla ilgili haber yapan gazetecilerin soruşturmalar ve hatta gece yarısı baskınlarıyla gözaltılar yaşaması kaygı vericidir, bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmelidir” dedi. OdaTV haber sitesinin kapatılmasına ve Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Hülya Kılınç ile Murat Ağırel, Ferhat Çelik ve Aydın Keser'in sürmekte olan tecrit halindeki tutukluluğuna da değinen Çakırözer, “OdaTV sitesinin hâlâ kapalı olması bir skandaldır, bir büyük ayıptır. Kapatma kararıyla ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan başvuru dosyasında ise bir başka skandal yatmakta. Emniyet Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanı adına BTK'ye ivedi notuyla siteye erişim yasağı başvurusunda bulunuyor. Hiçbir mahkeme kararına, hiçbir resmî belgeye dayanmayan bu değerlendirmelerin beraberinde kapatma talep ediliyor ve kapatılıyor. Hani birlikte yargı reformu yapmıştık? Hani artık sitelerin tamamına yasak getirmek ifade özgürlüğünün ihlali olacaktı? Hani Anayasa Mahkemesi kararlarına uyum esastı? FETÖ kumpasında Barışlar on dokuz ay Silivri zindanında yatırıldı ama bu kadar zulüm görmediler. Masum insanlara bu çektirilenler sadece hukuksuzluk değildir, aynı zamanda ayıptır, günahtır” dedi. Çakırözer, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını, Odatv’nin yeniden yayın hayatına dönmesini istedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kemal Kurkut davasında 3 yıldır adalet sağlanmadı

SONRAKİ HABER

İBB, koronavirüs hakkında bilgilendirme için 5 dilde animasyon hazırladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...