19 Mart 2020 20:55

HDP’den alternatif Newroz programı: Evlerimizi Newroz ruhuyla dolduralım

Koronavirüs salgını nedeniyle kitlesel Newroz kutlamalarını iptal eden HDP, bugün saat 20.20'de pencere ve balkonlardan Newroz'u kutlamaya çağırdı.

HDP'nin sosyal medyada paylaştığı Newroz videosundan ekran alıntısı.

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP), koronavirüs nedeniyle bu seneki Newroz kutlamalarını iptal ettiğini duyurması ardından alternatif program geliştirdi. HDP resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla, bugün (20 Mart) saat 20.20’de evlerinde olan yurttaşların balkon ve pencerelerine çıkarak cep telefonu ışığı, el feneri, meşale, çakmak, zılgıt ve türküler eşliğinde bu yılki Newroz bayramını kutlamasını istedi. HDP’den yapılan açıklamada, “Evlerimizi Newroz ruhuyla dolduralım” denildi.

MÜCADELE ETMEK UMUT YARATACAK

MA’ya konuşan HDP İstanbul İl Eş Başkanı Elif Bulut, “Newroz binlerce yıldır direnişin sembolü. Yasaklanan zamanlar dahil olmak üzere her dönemde Newroz kutlaması gerçekleşti. Salgın toplum sağlığını ve güvenliğini ilgilendiren bir durum olduğu için bu sene kitlesel olarak kutlamayı planladığımız Newroz etkinliğini iptal ettik. Newroz’un tarihsel önemini göz önünde bulundurarak da kutlamaların evlerde gerçekleştirilmesini parti olarak kararlaştırdık” dedi.

“Newroz; direniş, özgürlük ve barış taleplerinin halklar nezdinde birleştiği bir gündür. Bu sene de evlerimizi Newroz ruhuyla dolduracağız” diyen Bulut, “Koronavirüs, büyük bir salgın. Bu salgın karşısında direnmek, dayanışmayı arttırmak toplumsal olarak birlikte ne yapabileceğimizi göstermenin tam zamanı. Newroz da bu toplumsal dayanışmanın ta kendisi. Salgına karşı toplum olarak birlikte direnmek ve mücadele etmek umut yaratacaktır” diyerek, herkesi belirlenen saatte Newroz kutlamasına çağrıda bulundu.

 HDP İstanbul İl Örgütü Eş Başkanı Erdal Avcı ise “Newroz ateşi her zaman karanlığa karşı yanmıştır. Bu anlamda halkımız ne edip ne etmeli Newroz’un ateşini bulunduğu her yerden kapitalist sistemin karanlığına tutmalıdır. Halkımız partimizin yaptığı çağrıya kulak vererek, belirtilen saat tek bir yürek, ses ve ruhla Newroz kutlamalarına dahil olsunlar” çağrısında bulundu.

KENDİMİZİ KORONAYA KARŞI KORUYACAĞIZ

Evrensel’e konuşan HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zeyyat Ceylan, Newroz’un kitlesel etkinliğinin iptal edildiğini fakat bireysel olarak insanların evlerinde kitlelere karışmadan, insanlarla temasa geçmeden kutlayabileceğini belirterek, salgın yaşandığı bu günlerde insanlara moral olabileceğini söyledi. Ceylan, “Biz Newroz’un büyük etkinliğini iptal ederken de zorlandık. Ama şunu söyledik Newroz’u ve değerli günleri yaratanlar halktır. Haliyle halkın her şeyden önce korunması gerekiyor. Takdir ederseniz koronavirüsünün gittikçe artan tehdidinin de ciddiye alınması gerekiyordu. Tedbir alınması noktalardan birisi de kitlesel etkinliklerin, faaliyetlerin sınırlandırılması ya da durdurulmasıydı. Dikkat ederseniz biz bu kararı aldığımızda, devlet nezdinde herhan1gi bir bilgi paylaşılmış değildi. Ama biz tabloyu okuyorduk. Biz Newroz’un kitlesel etkinliğini iptal ediyoruz ama Newroz’u iptal etmiyoruz. Newroz yaşanabilecek bir durumdur, ateş bir kişi tarafından yakılabilir, halay insanlarla temasa geçmeden de oynanabilir. Bir de sıkıntılı dönemlerde bizim moral ve motivasyona da dikkat etmemiz gerekiyor. Kendimizi koronavirüsünden koruyacağız. Ama hastalıklı ve moralsiz bir hale de dönüşmeyeceğiz” dedi.

ÇEVREYİ KORUMA SORUMLULUĞU

Eğlence merkezlerinin kapanma kararının da dikkate alınmadığını belirten Ceylan, “Devletin kararlarına rağmen basının bunu topluma deklere etmesine rağmen halen de bazı kahvehaneler kepenk arkasından insanları salona aldığı duyumları aldık. Keza düğün yapılmış. Normalde en ufak bir etkinlikte güvenlik güçleri çok rahatlıkla gelip bize müdahale edebiliyor. Bu işin ciddiye alınmadığını gösteriyor. Bu hastalığa karşı kendimizi, ailemizi, çevremizi koruyarak süreci yürütme sorumluluğumuz” dedi.

Cumhurbaşkanı tarafından koronavirüse karşı açıklanan pakete değinen Ceylan, “Maalesef dün devlet paket açıkladı. Paket de iş dünyasına yönelik bir sahiplenme söz konusu. Halkın mağduriyetini gidermeye yönelik, işinden olanların, mağdur olanların nasıl destekleneceğine dair bir tespit söz konusu olmadı. Biz parti olarak düşünce ayırımına gitmeksizin herkesin her yerde herkese katkı sunacağı bir pozisyon alması gerektiğini savunuyoruz. Bu defa insanlar açlıkla terbiye olmasın buna dikkat etmemiz gerekiyor. Bu konuda çaba içerisinde olacağız. Bu süreci halkımızın sağlıklı atlatabileceği bir şekilde örmeyi umuyoruz” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sağlık Bakanı Koca, koronavirüsten dördüncü ölümü açıkladı, vaka sayısı 359'a ulaştı

SONRAKİ HABER

Peki, ama nerede bu Atlantis ve Mu kıtası?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...