19 Mart 2020 15:31

Ekoloji Birliği: Sermayeden yana değil halktan yana sağlık politikası istiyoruz

Ekoloji Birliği, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından koronavirüs salgınına karşı açıklanan ekonomi paketine dair "Halkın değil sermaye sınıfının çıkarları öne çıktı" değerlendirmesini yaptı.

Logo: Ekoloji Birliği

Paylaş

Ekoloji Birliği tarafından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ekonomi paketiyle ilgili yapılan açıklamada paketten halk değil sermayenin çıkarlarının çıktığı belirtildi.

Koronavirüs salgını ile, sermayenin rant ve çıkarı uğruna doğaya müdahalesinin sonuçlarının yaşandığı belirtilen açıklamada, “Ormanlar yok edilmekte, doğanın dengesi altüst olmaktadır. Yaban yaşamı olumsuz etkilenmektedir. Bazı iddialara göre yarasaların yaşam alanlarının yok edilmesinin sonucunu yaşıyoruz. Yarın diğer yaban yaşamının altüst edilmesinden dolayı nelerle karşılaşacağımızı bilmiyoruz” denildi.

“PAKETTE İŞÇİLER VE YOKSUL HALK YER ALMAMAKTADIR”

Doğayı bir meta olarak gören sermayenin, koronavirüs salgınında da kendi çıkarını korumayı önceleyerek halkın sağlığını “göstermelik” projelerle tehlikeye attığı ifade edilen açıklamada şöyle denildi:

“Çalışan işçiler başta olmak üzere halkın yaşamları önemsenmemektedir. İşçiler robot olarak görülmekte, açıklanan önlemler paketinde işçiler ve yoksul halk yer almamaktadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan önlemler paketini açıkladı: Pakette halkın değil sermaye sınıfının çıkarları öne çıktı. İşverenlerin kredilerinin, borçlarının ertelemesi gibi maddeler belirleyici çözüm maddeleri oldu. Oysa küçük esnafın, küçük çiftçinin, ücretli çalışanların, sağlık çalışanlarının hakları gözetilmelidir. Krizde ayakta durması zor olan küçük çiftçi ve esnafa hibe verilmelidir. Ücretli çalışanlar yıllık izinli değil, idari izinli sayılmalıdır. Kapanan işyerlerinde işten çıkarma yerine çalışanların ücretlerinin işsizlik fonundan karşılanması sağlanmalıdır. Okulların kapanması nedeniyle kamuda çalışan ve çocuğu olan kadınlara izin verildi ancak bu izinler yıllık izinden sayıldı. İzinler yıllık izninden düşülmemeli, idari izinli sayılmalıdır. Diğer yandan ebeveynlik yalnız kadının görevi değildir, krizin yükü yalnız kadınlara yüklenemez, babalara da idari izin verilmelidir.”

“SAĞLIK ÜCRETSİZ OLMALIDIR”

Halka sunulacak tüm sağlık hizmetlerinin ücretsiz olması gerektiğinin altı çizilen açıklamada, "Tehdit altındaki tüm yurttaşların tahlilleri kısa sürede yapılmalıdır. Hijyen için gerekli olan su ücretsiz sağlanmalıdır. Vatandaşın su borçları silinmeli, borç nedeniyle kapalı olan sular açılmalıdır. Koruyucu önlem için maske, dezenfektan gibi malzemeler tüm yurttaşlara acilen ücretsiz olarak dağıtılmalıdır. Suyu ticari meta olarak gören ve halkın suya erişimini paralı hale getirenler, halkın sağlığını da tehlikeye atanlardır. Su tüm canlıların yaşam kaynağıdır, paralı hale getirilemez, ticarileştirilemez” denildi.

“HALKIN SAĞLIĞI HER ŞEYDEN ÖNEMLİ”

Yaşanan felaketin sorumlusunun doğayı talan eden, ekolojik sistemleri bozarak yaban yaşam alanlarını yok edenler olduğunun altı çizilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ortaya çıkan krizin yükünü halk değil, sebep olanlar üstlenmelidir. Ekoloji Birliği olarak, halkın sağlığının her şeyden önemli olduğunu ve koronavirüse karşı mücadelenin yetkililerin birincil ve en temel görevi olduğunu hatırlatırız. Bizler için çözüm, bir araya gelmek, yaşam alanlarımızı savunmak, ekolojik yaşam pratiklerimizi geliştirmek ve aracısız gıda dağıtım ağları dahil kendi dayanışma ekonomilerimizi kurmaktır.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

11 aylık bebeği ve eşi cezaevinde olan Kızılkaya: Herkesin hayatı ciddi risk altında

SONRAKİ HABER

İçişleri Bakanlığı: Provokatif koronavirüs paylaşımı yapan 64 kişi gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...