19 Mart 2020 11:17

Diyanet açıkladı: Cuma günü ve kandil gecesi camiler kapalı

Diyanet İşleri Başkanlığı, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle yarın ve kandil gecesi camilerin kapalı tutulması ve cuma namazı için sela okunmaması talimatı verdi.

Kars'ta camilerde yapılan dezenfekte çalışması | Fotoğraf: İsmail Kaplan/AA

Paylaş

Diyanet İşleri Başkanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle il müftülüklerine cuma günü ve kandil gecesi camilerin kapalı tutulması ve cuma namazı için sela okunmaması talimatı verdi. Diyanetin açıklamasında gerekçe olarak bazı kişilerin camilerde alınan önlemleri zafiyete uğratacak davranışlar sergilemesi gösterildi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın imzasıyla 81 il müftülüğüne gönderilen genelgede, "Devletimizin yeni tip korona virüsle mücadele amacıyla almış olduğu tedbirler kapsamında Başkanlığımız tarafından din hizmetlerinin icrası ile ilgili ilgi (a) ve (b) yazılar ile bir dizi tedbir alındığı bilinmektedir. Vatandaşlarımızın sağlığını korumayı, bilhassa yaşlılarımızın can güvenliğini sağlamayı hedefleyen ve muhtemel zararları önlemeye yönelik olan bu kararların uygulanması insani ve vicdani bir sorumluluktur" denildi.

Bazı kişilerin vatandaşların dini hassasiyetlerini istismar ettiği ve camilerde alınan önlemleri zafiyete uğratacak davranışlar sergilediğinin ifade edildiği genelgede, "Bu minvalde ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmek maksadıyla cuma günü ve kandil gecesi camilerimiz (kamu kurum ve kuruluşları, Kur'an kursları ve yurtlarda bulunan mescitler de dahil olmak üzere) kapalı tutulacak ve cuma namazı için sala okunmayacaktır" ifadelerine yer verildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İçişleri Bakanlığının koronavirüs genelgesine uymayan işletmecilere ceza

SONRAKİ HABER

Aydın’da sağlık emekçilerinden ortak açıklama: Sağlık bu sistemle korunamaz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...