18 Mart 2020 11:00

Eski eşini tabancayla yaralayan sanığa 10 yıl hapis cezası

Eski eşini tabancayla yaralayan Mehmet K., "Kasten öldürmeye teşebbüs'' suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İstanbul Arnavutköy'de 24 Mayıs 2017 tarihinde eski eşi H.Y’yi tabancasıyla yaralayan tutuksuz sanık Mehmet K’nin yargılandığı davada karar açıklandı. Mahkeme heyeti, sanık Mehmet K’yi ''Kasten öldürmeye teşebbüs'' suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Dava, Gaziosmanpaşa 7. Asliye Mahkemesi'nden sanık Mehmet K’nin eyleminin ''Öldürmeye teşebbüs'' suçunu oluşturduğu gerekçesiyle yetkisizlik kararı verilerek İstanbul Ağır Ceza mahkemesine gönderilmişti. Davanın İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde geçtiğimiz günlerde görülen duruşmasına tutuksuz sanık Mehmet K. ve avukatı geldi. Müşteki H.Y de duruşmaya katıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı da duruşmada hazır bulundu.

SANIKTAN SKANDAL SAVUNMA

Duruşmada, tutuksuz sanık Mehmet Kılıç savunmasını yaparak, ''2 veya 3 el ateş ettim. Mesafemiz 3-4 metreydi. Benim öldürme kastım yoktur. Öldürmek isteseydim kafasına ve göğüsüne sıkardım. Silah kullanmasını iyi bilirim. Askerliğimi komando olarak yaptım. Olay günü tahrik edildim. Pişmanım. Beraatimi istiyorum'' dedi.

SAVCI SANIĞIN TUTUKLANMASINI TALEP ETTİ

Cumhuriyet savcısı duruşmada mütalaasını bildirerek sanık Mehmet K’nin eyleminin ''Öldürmeye teşebbüs'' suçunu oluşturduğu belirtti. Sanığın savunmasının ise soyut ve suçtan kurtulmaya yönelik olduğunu kaydeden cumhuriyet savcısı, sanığın tutuklanmasını talep etti.

''9 SENE EVLİYDİM HEP DAYAK YİYORDUM''

Müşteki H.Y. ise şikayetinin devam ettiğini belirterek, '' 9 sene evliydim, hep dayak yiyordum, şiddet görüyordum. Ben sırtımdan ve ayaklarımdan silahla vurulduktan sonra hastanede 2 ay yattım. Daha sonra fizik tedaviye gittim'' şeklinde konuştu.

10 YIL 10 AY HAPİS CEZASI

Mahkeme heyeti, kararını açıklayarak sanık Mehmet K’yi ''Kasten öldürmeye teşebbüs'' suçundan takdir indirimi uygulayarak 10 yıl hapis cezasına çarptırdı. Heyet, sanık Kılıç'ın ''Ateşli silahlar kanununa muhalefet''  suçundan 10 ay hapis cezası ve 25 gün adli para cezasına çarptırılmasına karar verdi. Mahkeme, sanık hakkındaki ateşli silahlar kanununun ilgili maddesindeki 10 ay hapis cezası kararında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesine hükmetti. (İstanbul/DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sağlık emekçilerinden Sağlık Bakanlığı'na çağrı: Malzeme eksiğini giderin

SONRAKİ HABER

Avukat Zafer İncin: Cezaevleri hijyen ve denetimden uzak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...