18 Mart 2020 07:36

Öğrencilere İstiklal Marşı'na eşlik etmedikleri gerekçesiyle ceza verdiler

Mersin Üniversitesinde "Barış Pınarı Harekatı'na destek" eyleminde okunan İstiklal Marşı'na eşlik etmeyip, ayağa kalkmadıkları öne sürülen 9 öğrenci okuldan uzaklaştırıldı.

Mersin Üniversitesi giriş kapısı | Fotoğraf: Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Paylaş

Mersin Üniversitesi'nin Çiftlikköy Kampusu'nda 17 Ekim 2019'da Öğrenci Toplulukları ve üniversite yönetimi tarafından organize edilen "Barış Pınarı Harekatı'na destek" eylemi sırasında okunan İstiklal Marşı'na eşlik etmeyerek, ayağa kalkmadıkları gerekçesiyle 9 öğrenci hakkında soruşturma açıldı. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "İstiklal Marşı'na alenen aşağılama" iddiasıyla başlattığı soruşturmanın ardından, üniversite de 9 öğrenci hakkında "Devletin egemenlik alametlerini aşağılamak" iddiasıyla idari soruşturma açtı. Üniversite, soruşturma kapsamında her bir öğrenciye birer ay uzaklaştırma cezası verdi. 

Yine, üniversitenin Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Erkek Yurdu da 9 öğrenci arasında bulunan Öğrenci Kolektifi üyesi Hüseyin Kartal hakkında idari soruşturma açarak, yurtla ilişiğini kesti. 

BİR DÖNEMDE 3 FARKLI SORUŞTURMA

Hakkında soruşturma açılan öğrencilerden Elmas Kara, soruşturma ve uzaklaştırmalar ile "demokratik üniversite mücadelesi" yürüten öğrencilerin hedef haline getirildiğini kaydetti. Hem okul idaresi hem de emniyet tarafından krimanilize edilmeye çalışıldıklarını belirten Kara, kendisine bir dönem içerisinde 3 farklı soruşturma açıldığını söyledi. Bu soruşturmalar neticesinde okuldan uzaklaştırıldığını ifade eden Kara, "Bu tür baskılar bizi ne eğitimimizden ne de mücadelemizden alıkoyamayacak. Gençliğin umut dolu mücadelesinin önüne engeller çıkartıp durdurmaya çalışsalar da gençlik dinamikliğiyle ve dayanışmasıyla bu engelleri direnerek aşacaktır” diye konuştu. (Mersin/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır'da koronavirüs testi yapabilecek donanım yok

SONRAKİ HABER

Koronavirüs tedbiri olarak evde zaman geçirenlere tavsiye: Kitap okuyun

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...