17 Mart 2020 17:17

Selahattin Demirtaş'tan koronavirüs çağrısı: Ücretsiz sağlık, ücretli izin

Selahattin Demirtaş koronavirüsle ilgili "Her türlü tedavi ücretsiz olarak yapılmalıdır. Kamu ve özel sektör çalışanlarına ücretli izin, işsizlerin tamamına işsizlik maaşı verilmelidir" çağrısı yaptı.

Selahattin Demirtaş | Fotoğraf: HDP Basın

Paylaş

Halkların Demokratik Partisinin (HDP) tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, artan koronavirüs vakalarıyla ilgili Twitter üzerinden açıklama yaptı. Demirtaş, "Korku ve paniğin değil, virüsle mücadele için en büyük dayanışmayı göstermenin zamanıdır" vurgusu yaptığı açıklamasında ücretsiz sağlık, ücretli izin çağrısında bulundu.

Demirtaş'ın "Tüm insanlığın içinde bulunduğu bu zor zamanlarda, yaşanılanları içeriden, kısıtlı imkanlarla da olsa takip etmeye çalışıyoruz. Tüm toplumun en yüksek dayanışma ve iş birliği içerisinde hareket etmesi, salgınla mücadelede çok önemli noktalardan biridir" ifadeleriyle başlayan açıklamasında yaptığı çağrılar şöyle:

  • "Devlet ile halk iş birliğinin açık, şeffaf ve güvenilir bir şekilde yürütülmesi olmazsa olmazdır. Kamu ile sivil toplum kuruluşları arasında güçlü bir iş birliği sağlanmalı, toplum kendisinden bir şey saklanmadığından emin olmalıdır.
  • Her türlü tedavi ücretsiz olarak yapılmalıdır. Özel hastanelerin de kamu hastanesi statüsünde hizmet sunması sağlanmalıdır.
  • Tüm ihtiyaç sahiplerine temel gıda maddeleri, temizlik malzemeleri, ilaç ve medikal malzemeler ücretsiz şekilde dağıtılmalıdır.
  • Herkese yeterli miktarda ücretsiz elektrik, su, doğal gaz, internet ve telefon görüşmesi hakkı tanınmalıdır.
  • Kamu ve özel sektör çalışanlarına ücretli izin, işsizlerin tamamına işsizlik maaşı verilmelidir.
  • Esnafların tüm vergileri, harçları ve iş yeri kiraları ertelenmelidir.
  • Her yurttaşımızın öncelikli duygusu ve amacı, yakın çevresinden başlayarak tüm toplumu korumak olmalıdır. 'Sadece kendimi korurum, gerisi beni ilgilendirmez' diye düşünmek hem hatalı hem de nafile bir yaklaşımdır.
  • Alınması gereken tüm önlemlere en üst düzeyde uyulmalı, bunun yanı sıra dayanışma duygusu ve tüm dünya ile kardeşlik bağları güçlendirilmelidir.
  • Korku ve paniğin değil, virüsle mücadele için en büyük dayanışmayı göstermenin zamanıdır."

Demirtaş, çağrısını "Her bir yurttaşımız emin olmalı ki, bu zorlu günleri de aşacağız. En güçlü dayanışma duygularımızla birlikte sıcak selamlarımızı, sevgilerimizi gönderiyoruz" mesajıyla sonlandırdı.

(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

AKP'li ilçe belediye başkanları İBB'nin koronavirüs toplantısına katılmadı

SONRAKİ HABER

Danıştay, SOCAR Termik Santrali ÇED olumlu kararının iptalini reddetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa