Jantsa fabrikası önünde koronavirüs bildirisi dağıtan EMEP’lilere engelleme

Aydın’da Jantsa işçilerine koronavirüse ilişkin bildiri dağıtmak isteyen EMEP üyeleri patronun talimatı üzerine güvenlikler tarafından engellendi. Engellemeye sendikacılar da ortak oldu.

17 Mart 2020 16:29
Paylaş

Aydın Umurlu Organize Sanayi bölgesinde bulunan Jantsa A.Ş. fabrikası önünde “Koronavirüs bir halk sağlığı sorunudur, işçilerin korunması için acil önlem alınmalıdır” başlıklı bildiri dağıtımı gerçekleştiren Emek Partisi üyelerine Jantsa müdürleri ve güvenlik görevlileri saldırdı.

Jantsa önünde işçilere koronavirüs ile ilgili bildiri dağıtan Emek Partisi üyelerine fabrika müdürünün talimatıyla saldırı girişiminde bulunan güvenlik görevlileri, “Bu fabrikada gerekli tedbirler alınıyor. Bütün hijyen önlemleri alınıyor, bütün işçilerin ateşini ölçüyoruz. Siz burada provokatörlük yapıyorsunuz. Burada bu bildiriyi dağıtamazsınız, dağıtmanıza izin vermeyiz” diyerek bildiri dağıtımını engelledi.

“İŞVEREN ALENEN SUÇ İŞLEMEKTEDİR”

Saldırı girişimi esnasında Emek Partisi Aydın İl Yöneticisi Yoldaş Taş işçilere seslenerek, “Fabrikalarda koronavirüs tehlikesi yok mu? Okullar kapatıldı, kafeler, kıraathaneler kapatıldı, toplantılar ve her türlü gösteriler iptal edildi. Fakat işçiler için alınan tedbirler dezenfektan sıvılarından öteye gidememektedir. İşçilerin ateşi ölçülerek koruyucu tedbir aldıklarını zannedenler işçileri büyük bir tehlike içerisinde çalışmaya zorlamaktadır. Bugün sizlere ‘İşçilerin sağlığı patronların insafına bırakılamaz’ başlıklı bildirilerle seslenmemizi engelleyen işveren alenen bir suç işlemektedir” dedi.

Acilen her fabrikada üretime ara verilmesi ve işçilere ücretli izin verilmesi gerektiğini dile getiren Taş, “Verilen izinler yıllık izinden düşmemelidir. Temel tüketim ve hijyen maddelerine yapılan zamlar derhal geri çekilmeli, fiyatlar dondurulmalı ve fırsatçılara geçit verilmemelidir. İhtiyaç sahibi yurttaşlara bu madde ve malzemeler ücretsiz olarak sağlanmalıdır. İşte Jantsa işvereni size ulaştırmak istediğimiz bu bildiriyi engelleyerek, saldırarak işçilerin bu koşullar altında çalışmaya devam etmesini istiyor. Buna mahkum değiliz” diye konuştu.

SENDİKA YÖNETİCİSİ İŞÇİLERİN BİLDİRİ ALMASINI ENGELLEDİ

Emek Partisi üyelerinin DİSK’in aynı maddeler ile ilgili karar aldığını belirtmesinin ardından açıklama yapan Birleşik Metal-İş İzmir Şube Yöneticisi ve İşyeri Baş Temsilcisi Tekay Bilir, “Bu bildiriyi almayacağız, biz içeride gerekli hijyen önlemlerini aldık. Biz zaten işçilere anlatıyoruz durumu. Siz bu bildiriyi neden dağıtıyorsunuz, işverenin müdahalesine hiçbir şey diyemem burada bildiriyi dağıtmanızı istemiyoruz” diyerek işçilerin bildiri almasını engelledi.

Fiziki müdahalenin yaşandığı saldırı girişimi sırasında küfür ve hakaretler ile EMEP üyelerinin telefonlarına el koymaya çalışan kişileri işçiler engelledi. Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu fabrikada sendikacılar işçilerin bildiri almasını engellemeye çalışırken çoğu işçi bildiriyi alarak yaşananlara tepki gösterdi.

EMEP AYDIN: İŞÇİLERİN SAĞLIĞI PATRONLARIN İNSAFINA BIRAKILAMAZ

Konu ile açıklama yapan Emek Partisi Aydın İl Örgütü, “Bu saldırı girişimi ile ilgili gerekli suç duyurusunu yapacağız. Partimizin emekçilere seslenmesini engellemek isteyenler işçileri bu salgın ortamında büyük bir tehlike altında çalıştırmak istiyorlar. İşçilerin sağlığı patronların insafına bırakılamaz. Bugün parti üyelerimize yönelik gerçekleştirilen bu saldırı patronların hala bu salgın ortamında kârlarını düşünerek işçilerin sağlığını hiçe saydıklarını kanıtlamaktadır. Bir yandan patronların akıl almaz kâr hırsı işçilerin sağlığını tehlikeye atarken, işçilerin her türlü hakkını savunmak zorunda olan sendika yöneticilerinin, koronavirüs ile ilgili bir bildiriye, patronlardan hiç de aşağı kalmayacak bir biçimde karşı çıkması hatta bildiriyi dağıtan üyelerimizi engellemesi tek bir kelime ile patron sendikacılığıdır” dedi.

Birleşik Metal-İş Sendikasının tutumunun sendikal bürokrasinin geldiği noktayı gözler önüne serdiği belirtilen açıklamada, “Partimiz emekçilerin sağlığını hiçe sayan sermaye çevrelerinin ve bu durumu hiçe sayan sendika bürokratlarının bu engellemelerine karşı bütün işçi ve emekçileri ‘İşçilerin sağlığı kapitalizmin insafına bırakılamaz’ diyerek mücadele etmeye çağırıyor” ifadelerine yer verildi. (Aydın/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tez Koop-İş: Önlem alınmayan işyerlerinin yarattığı tehdit tüm ülkeyi tehdit ediyor

SONRAKİ HABER

AKP'li ilçe belediye başkanları İBB'nin koronavirüs toplantısına katılmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...