17 Mart 2020 15:17

Üç partinin koronavirüs komisyonu teklifi AKP ve MHP tarafından reddedildi

HDP, CHP ve İYİ Parti’nin koronavirüs ile ilgili verdiği Meclis araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Fotoğraf: Volkan Furuncu/AA

Paylaş

TBMM’de Halkların Demokratik Partisi (HDP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İYİ Parti’nin koronavirüs ile ilgili verdiği Meclis araştırma önergeleri AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

HDP, verdiği önergede Türkiye’de vaka sayısının 47’ye yükseldiğini hatırlatarak, koronavirüsünün yayılmasını engellemek ve sağlık çalışanlarının hizmet verirken kendi sağlıklarını da korumaları için alınması gereken önlemleri belirlemek üzere Meclis araştırması istedi.

HDP: HASTALIKTAN KORUYUCU MADDELERİN TEMİNİ SAĞLANMALI

Önergede, “Kovid-19'un yayılmasını önlemek, hijyen maddelerine, sağlıklı gıdaya ve ilaçlara ulaşmakta güçlük çeken yurttaşlara hastalıktan koruyucu maddelerin teminini sağlamak, hastanelerin ve sağlık çalışanlarının durumunu salgın riskine karşı yeniden düzenlemek, bununla birlikte kriz halinde hizmet veren sağlık çalışanlarının daha fazla şiddete maruz kalmasını önlemek amacıyla yapılması gerekenlerin tespiti için ivedilikle Araştırma Komisyonu kurulmalıdır” ifadelerine yer verildi.

CHP: SİYASİ PARTİLER VE STK’LAR DIŞLANMAMALI

CHP, önergesinde sürecin yürütme tarafından siyasallaştırılmadan yürütmesi ve siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerinin katılımının dışlanmaması gerektiği belirtildi. Önergede, “Küresel pandemi ilan edilen yeni tip koronavirüs salgınının yayılmasının önlenmesi, sağlık çalışanlarının güvenli koşullarda çalışabilmelerinin temin edilebilmesi için yapılabileceklerin tespiti, salgın nedeniyle alınacak tedbirlerin belirlenmesi, bu tedbirlerle doğru orantılı olarak ekonomik ve sosyal alanlarda alınacak önlemlerin tespit edilmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulmalı” denildi.

İYİ PARTİ: TOPLUMSAL YAŞAMIN HER NOKTASI ETKİLENİYOR

İYİ Parti ise verdiği önergede virüsün giderek yayıldığını ve toplumsal yaşamın her noktasında etkili olduğunu belirtti. Önergede, salgından kaynaklanacak tüm olası etkilerden en az hasarla çıkmasının sağlanması, önlemlerin alınması ve toplumsal yaşamın normal seyrine dönemi için gerekli koşulların sağlanması amacıyla komisyon kurulması gerektiği belirtildi. Önergede, “Korona virüsün ülkemiz üzerindeki ekonomik etkileriyle baş edilmesi için başta kamu alacakları olmak üzere vatandaşlarımızın, ticari işletmelerimizin ve esnafımızın fatura ve kredi benzeri zorunlu ödemelerinin bir süreliğine ertelenmesi gibi tedbirlerin alınması gerekmektedir” ifadelerine yer verildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

92 Cizre Newrozu'nda eşi öldürülen Ayşe Ertene yaşananları anlattı

SONRAKİ HABER

Almanya’da koronavirüs salgınının risk derecesi yükseltildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...