17 Mart 2020 15:13

92 Cizre Newrozu'nda eşi öldürülen Ayşe Ertene yaşananları anlattı

Tanıklara göre 100'den fazla kişinin yaşamını yitirdiği 92 Cizre Newrozunun tanığı Ayşe Ertene, "Newroz geldiği zaman gece heyecandan uyuyamıyorum. Bir kibrit de olsa yakıp Newroz’u kutluyorum" diyor.

Fotoğraf: MA

Paylaş

1992 Cizre Newrozunda resmi kaynaklara göre 57, tanıklara göre ise 100’den fazla kişi yaşamını yitirdi. Çok sayıda kişi ise gözaltına alındı. 92 Newrozunda yaşamını yitiren Hüseyin Ertene’nin eşi Ayşe Ertene, o gün yaşananları MA’ya anlattı. “Çocuğum 40 günlüktü ama Newroz’da evde duramazdım.  Newrozu kutlamak için herkes yöresel kıyafetlerini giyerek alanlara çıktı” diyen Ertene, “Newroz alanında halaylarımızı çektik. Bir süre sonra haber geldi. Cudi Mahallesi’nde 4 kişi öldürülmüş. Halk orada tutulmuş bir yere kıpırdayamıyor” sözleriyle tanıklığını anlattı.

“UMUT EDİYORUZ ARTIK ÖLÜMLER OLMASIN”

Newroz sırasında ortalığın karıştığını ve yaralananların olduğunu belirten Ertene, “Gece olduğu zaman eşim Hüseyin’in öldürüldüğünü duydum. Sabaha kadar sokaklarda çatışma devam etti. 4- 5 kişi cenazeyi alıp mezarlığa götürdü. Zar zor defin ettik. O gün çocuklar bile öldü. Çok acı çektik. Çocuklarımız öldü. Umut ediyoruz artık ölümler olmasın” dedi.

Newroz Bayramı’nın Kürt halkının sembolü olduğunu vurgulayan Ertene, “Newroz geldiği zaman gece heyecandan uyuyamıyorum. Bir kibrit de olsa yakıp Newroz’u kutluyorum. Newroz bütün Kürt halkına kutlu olsun. Her sene muhakkak Newroz’u kutlamak için alanlara gidiyorum. Cizre halkı Newroz kutlamaktan vazgeçmeyecektir. Çünkü Newroz Kürdistan’ın sembolüdür. Baharın gelişidir. Her ne kadar baskı olursa olsun Newroz ateşi sönmeyecek. Binlerce yıllardan beri bu ateş yakılıyor ve hiçbir zaman sönmeyecek. Bizden önce dedelerimiz, nenelerimiz bu ateşi yaktı, bugün biz yakıyoruz. Yarın da çocuklarımız yakacak” dedi. (ŞIRNAK)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan, Macron, Merkel ve Johnson video konferansla görüştü

SONRAKİ HABER

Üç partinin koronavirüs komisyonu teklifi AKP ve MHP tarafından reddedildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa