17 Mart 2020 12:27

HDP'li Kerestecioğlu'ndan koronavirüs nedeniyle ücretli izin için teklifi

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğu, çalışanların 14 gün ücretli izinli sayılmasıyla ilgili kanun teklifi verdi.

Fotoğraf: Basın bülteni

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu; KOVİD-19 salgınını ve bu süreçte çalışanların yaşadığı mağduriyetleri önlemek amacıyla kamuda ve özel sektörde ücretli izin uygulanması için bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair Meclis Başkanlığına kanun teklifi sundu. 

"Zorunlu hizmetlerde görev yapacak asgari sayıda kamu personeli dışındaki tüm kamu personellerinin de izinli sayılması önem taşımaktadır. Tüm çalışanların sağlık iznine çıkarılması, salgının yayılmasını engellemek için en kritik adım olacaktır" diyen Kerestecioğlu, virüs salgınının özellikle özel sektörde virüs salgınının yıllık izinlerinin “eritilmesi” için bir gerekçeye dönüştürüldüğüne dikkat çekti ve "İş nedeniyle yurtdışına gitmek zorunda kalan çalışanlar da dönüşlerini takiben zorunlu yıllık izne çıkarılmaktadır. Olağandışı koşullara rağmen hedefler ve çalışanlar üzerinde satış baskısında da bir değişiklik yapılmamaktadır. Hatta, risk grubunda olan çalışanların izne ayrılmasıyla birlikte izinde olmayan çalışanlar üzerinde yük artmıştır" ifadelerini kullandı. 

Kerestecioğlu kanun teklifiyle "Zorunlu hizmetlerde görev yapacak asgari sayıda çalışan dışında tüm kamu personelinin ve özel sektör çalışanlarının 14 gün süreyle izinli sayılmaları amaçlanmaktadır" dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

IPI: Emergency COVID-19 measures must not be used to roll back media freedom

SONRAKİ HABER

Avukat Tugay Bek: Hapishaneler koronavirüs açısından risklerle dolu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa