17 Mart 2020 10:12

Irak, ABD'nin Haşdi Şabi güçlerine yönelik saldırılarını BM'ye şikayet etti

Irak Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin ülke topraklarındaki saldırılarına ilişkin BM ve BM Güvenlik Konseyi'ne şikayet mektubu gönderdi.

Fotoğraf: ABD Ordusu

Paylaş

Irak yönetimi, ABD'nin Irak’ta bulunan ve Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi güçlerine (Halk Seferberlik Güçleri) yönelik saldırılarını Birleşmiş Milletler'e (BM) şikayet etti. 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed es-Sahhaf, yaptığı yazılı açıklamada, Irak Dışişleri Bakanlığının ABD saldırılarına ilişkin BM ve BM Güvenlik Konseyi'ne birer şikayet mektubu gönderdiğini belirtti.

Ülkedeki yabancı güçlerin Irak askerlerini eğitme, silahlandırma ve danışmanlık hizmeti verme görevi bulunduğunu kaydeden Sahhaf, "Mektupta, Irak topraklarında hükümetin onayı olmadan herhangi bir saldırı ya da askeri hareketliliğin provokasyon olduğunu belirttik" ifadelerine yer verdi.

"SALDIRILARIN YASAL DAYANAĞI YOK" 

Sahhaf ayrıca ABD'nin bu saldırılarının "sorumsuzluk" olduğunu ve yasal dayanağının bulunmadığını kaydetti.

ABD'ye ait uçaklar 13 Mart'ta Irak'ın Babil, Kerbela, Salahaddin, Enbar ve diğer bazı kentlerinde İran'a yakın Şii milis gücü Haşdi Şabi birliklerine yönelik hava saldırısı gerçekleştirmişti. Bu saldırılarda Ketaib Hizbullah (Hizbullah Tugayları) ya da "Irak Hizbullah'ı" olarak bilinen grup da hedef alınmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), söz konusu saldırının ardından Ketaib Hizbullah örgütüne ait silah depolarına hava saldırısı düzenlediklerini duyurmuştu.

Ketaib Hizbullah ya da "Irak Hizbullah'ı" olarak bilinen İran destekli örgüt, Haşdi Şabi'nin unsurlarından birini oluşturuyor. (AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Almanya'da bulunan Türkiye vatandaşlarının yurda dönüşleri başladı

SONRAKİ HABER

Son günü 31 Mart olan yıllık gelir vergisi beyannameleri 30 Nisan'a ötelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...