17 Mart 2020 08:46

TGC: Olağanüstü koşullar gazeteciliği engelleme için kullanılmamalı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, gazetecilere yönelik baskılarla ilgili açıklama yaptı, koronavirüs nedeniyle ortaya çıkan koşulların gazeteciliği engellemek için kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, gazetecilere yönelik baskı ve tutuklamalarla, internet sitelerine yönelik erişim engellemeleri ve Basın İlan Kurumu’nun tutumuyla ilgili açıklama yaptı.

TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şöyle dedi: “Cenaze, koronavirüs, Dubai şeyhinin yatı gibi birçok haber nedeniyle meslektaşlarımız gözaltına alınıyor, tutuklanıyor. Oto sansür iklimi güçlendiriliyor. Basın İlan Kurumu, iktidarın hoşuna gitmeyen haber yapan gazetelere resmi ilan kesme cezasını sürdürüyor. Gazetecilik suç değildir.  BİK resmi ilanı sansür ve cezalandırma amaçlı kullanmaktan vazgeçmelidir.
Kamu çıkarını doğrudan ilgilendiren konuların özgürce, bağımsız bir şekilde haberleştirilmesinin önündeki engeller kaldırılmalıdır.
Olağanüstü koşullar halkın haber alma hakkını engellemek için kullanılmamalıdır. Baskı altındaki ve tutuklu tüm meslektaşlarımızla dayanışma içinde olduğumuzu duyuruyoruz. Cezaevindeki tüm gazetecilerin serbest bırakılması için çağrımızı yineliyoruz.” (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İngiltere’de Boris Johnson “Başınızın çaresine bakın” dedi

SONRAKİ HABER

Yüzlerce bebek cezaevi koşullarında koronavirüs nedeniyle risk altında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...